Marina amerikane ka nxjerrë për herë të parë luftanijen e fuqishme që mund të vëzhgojë e shkatërrojë të gjitha nëndetëset armike.

E ashtuquajtura “Gjahtarja e detit”, e gjatë 40 metra, kjo anije është programuar të udhëtojë me mijëra milje në det pa qenë nevoja të ketë asnjë anëtar ekuipazhi në bordin e saj.

Ajo mund të lundrojë për muaj të tërë në det të hapur dhe të survejojë çfarë ndodh rreth e rrotull. Kjo anije përdor kamera dhe radarë për të gjurmuar pozicionin e anijeve të tjera.

Anija anti-nëndetëse mund t’i bashkohet operimeve detare të SHBA-së këtë vit duke na futur në një epokë të re të luftanijeve.

(e.f/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: