Nxënësit në kryeqytetin gjerman duket se janë të destinuar të kthehen në shkollë normalisht, pasi një gjykatë vendosi të hënën se programet e kufizuara të frekuentimit të vendosura për shkak të pandemisë nuk mund të justifikoheshin.

Vendimi do të thotë që studentët pritet të kthehen në arsimin me kohë të plotë në të ardhmen e afërt.

Shkollat ​​e Berlinit funksionojnë me turne nga fillimi i vitit, me nxënës që ndjekin shkollën çdo ditë ose vetëm gjysmë dite, kështu që klasat mund të ndahen në dy grupe, duke i lejuar mësuesit të zbatojnë distancën shoqërore dhe të zvogëlojnë mundësinë e përhapjes së Covid-19 është minimale.

“Gjykatësit nuk besojnë më se sistemi i ndërrimit është në rregull”, tha Sandra Scheeres, zyrtare e ngarkuar me departamentin e arsimit.

Zyrtarët e qytetit do të dalin me një plan që do të përshkruajë se si do të funksionojë kthimi në klasat me kohë të plotë.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb