Gjermania ka dorëzuar fizikisht dy bronz të Beninit dhe ka vënë në pronësi të Nigerisë më shumë se 1000 objekte të tjera nga koleksionet e muzeve të saj, më shumë se një shekull pasi ato u grabitën nga ushtarët britanikë nga mbretëria dikur e fuqishme në Afrikën perëndimore.

Ministrja e jashtme gjermane, Annalena Baerbock, dhe ministrja e kulturës, Claudia Roth, nënshkruan një marrëveshje kthimi me homologët e tyre përkatës nigerianë, Zubairu Dada dhe Lai Mohammed, në Berlin të premten pasdite.

“Sot ne kemi arsye për të festuar sepse kemi arritur një marrëveshje për bronzët e Beninit,” tha Baerbock, nga Partia Gjermane e Gjelbër, gjatë nënshkrimit. “Ishte e gabuar të merrje bronzët dhe ishte gabim t’i mbaje. Ky është fillimi për të korrigjuar gabimet.”

Mohammed e përshkroi hapin si “riatdhesimin e vetëm më të madh të njohur të artefakteve në botë” dhe u kërkoi institucioneve të tjera anembanë botës që të marrin një shenjë nga lëvizja e Gjermanisë. Dada foli për “një nga ditët më të rëndësishme në historinë e festimit të trashëgimisë afrikane”.

Marrëveshja politike me efekt të menjëhershëm shndërron në pronë nigeriane 1100 artefakte të mbajtura nga Muzeu Linden në Shtutgart, Forumi Humboldt i Berlinit, Muzeu Rautenstrauch-Joest i Këlnit, Muzeu i Kulturave Botërore të Hamburgut dhe Koleksionet Etnografike Shtetërore të Saksonisë.

Muzetë dhe qeveria nigeriane më pas do të negociojnë kthimin fizik të objekteve individuale, disa prej të cilave mund të mbeten të ekspozuara në Gjermani sipas marrëveshjeve të kujdestarisë.

“Kthimi është një moment historik në procesin e rivlerësimit të padrejtësisë koloniale në fushën e koleksioneve muzeale,” tha Hermann Parzinger, kreu i Fondacionit Prusian Cultural Heritage, një autoritet që mbikëqyr shumë nga muzetë e Berlinit. “Duke transferuar plotësisht pronën e të gjitha objekteve tona të Beninit në Nigeri, ne po bëjmë një hap të rëndësishëm.”

Ai tha se një “koleksion përfaqësues i objekteve” do të mbetej në kryeqytetin gjerman me një hua afatgjatë.

Dy bronzi të Beninit – një kokë 35 kg e një oba, ose mbreti, me veshje ceremoniale të shekullit të 18-të dhe një reliev ekspresiv i shekullit të 16-të që përshkruan një oba të shoqëruar nga roje ose shoqërues – do t’i dorëzoheshin qeverisë nigeriane të premten pasdite dhe udhëtojnë përsëri në Afrikën perëndimore me delegacionin.

Bronzet, të grabitura nga ushtarët dhe marinarët britanikë në një ekspeditë ndëshkuese në qytetin e Beninit në 1897, u shitën në ankand në muzetë evropianë dhe të Amerikës së Veriut në fillim të shekullit të 20-të për të financuar operacionin, me Gjermaninë që siguronte koleksionin e dytë më të madh në Bota.

Dy bronzët e dorëzuar në Berlin, të zgjedhura si përfaqësuese të stilit tipik të artefakteve, ishin fillimisht nga Pallati Mbretëror i Obës së Beninit, i cili u shkatërrua në 1897, por që atëherë është rindërtuar. Ato u blenë nga britanikët nga Eduard Schmidt, një diplomat gjerman dhe punonjës i kompanisë së transportit Woermann Linie, i cili në vitin 1898 i shiti ato në një muze të Berlinit.

Nga Britania, dy bronzët e Beninit janë kthyer deri më tani në Nigeri, me iniciativën e universiteteve që i mbajtën ato – një skulpturë gjeli nga Kolegji Jesus, Kembrixh dhe koka e një oba nga Universiteti Aberdeen.

Në Uashington, Instituti Smithsonian ka njoftuar se do të kthejë shumicën e bronzëve të Beninit në zotërim të tij.

Muzeu Britanik , i cili mban koleksionin më të madh në botë të bronzeve të Beninit, ka refuzuar të heqë dorë nga 900 objektet e tij, duke argumentuar se nuk mund t’i kthejë përgjithmonë sendet nga Akti i Muzeut Britanik të vitit 1963 dhe Aktit të Trashëgimisë të vitit 1983.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb