Kancelari gjerman Olaf Scholz ka vendosur të dërgojë tanket Leopard 2 në Ukrainë dhe të lejojë vende të tjera si Polonia të bëjnë këtë, raportoi media gjermane Spiegel.

Aleatët e tjerë, në Skandinavi, synojnë t’i bashkohet lëvizjes së bashku me Gjermaninë në furnizimin e tankeve të tyre në Kiev.

Berlini më herët të martën nuk dha leje për kalimin e mjeteve luftarake, por nënvizoi se një vendim ishte i pashmangshëm, duke provokuar një përgjigje sfiduese nga Kremlini.

Polonia gjithashtu ngriti paraprakisht duke paraqitur një aplikim zyrtar për dërgimin e tankeve të prodhimit gjerman nga rezervat e saj në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: