Goditet trafiku i drogës në Itali. 19 persona janë arrestuar nga ky operacion.

Mes të arrestuarve është edhe Endri Dalipaj.

Operacioni u drejtua nga Karabinierët e Komandës Provinciale të Reggio Calabria me koordinim të Drejtorisë së Qarkut Antimafia Reggio.

Të dyshuarit akuzohen se kanë qenë pjesë e një organizate komplekse kriminale, e aftë për të menaxhuar një trafik të lulëzuar droge .
Sipas gjetjeve hetimore të karabinierëve, të koordinuara nga prokurori Giovanni Bombardieri, droga blihej në Amerikën e Jugut dhe duke kaluar përmes kanalit spanjoll, më pas mbërriti në Itali ku rishitej në qytete të ndryshme veriore.

Arrestimet e tjera

Burg edhe për 44-vjeçarin Rocco Camillò, Diego Giovinazzo (46 vjeç), Palmiro Cannatà (62 vjeç), Salvatore Sanò (60 vjeç), Damiano Veneziano (33 vjeç) dhe Antonio Pedullà (36 vjeç).

Gjykatësi hetues urdhëroi arrest shtëpiak për Antonio De Luca 71 vjeç, Antonio Ranieli (71 vjeç), Francesco Macrillò (64 vjeç), Francesco La Cognata (44 vjeç), Maurizio Scicchitani (55 vjeç), Antonio Zangari (53 vjeç), Gino Carlo Melziade (50 vjeç), peruani Oscar Bruno Bagigalupo Lobaton (47 vjeç), Donato Melziade (63 vjeç), Endri Dalipaj (33 vjeç), Gioacchino Marco Molé (30 vjeç) dhe Riccardo Ierace (34 vjeç). vjeç).

Ndërkohë hetimet kanë nisur në dhjetor të 2017 të një subjekti me origjinë nga Polistena, për posedim të paligjshëm të lëndëve narkotike: gjatë kontrollit policor u gjetën të fshehura në makinën që drejtohej nga personi, 4 kilogramë lëndë të thata. kanabis.

Janë 56 të dyshuar në hetimin e nisur në dhjetor 2017 pas arrestimit gjatë kontrollit policor. Në atë kohë,  brenda një makine, karabinierët gjetën 3 kilogramë e 400 gramë tufë lulesh kanabis të thatë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: