Një zjarr i madh në ishullin grek të Zakynthos i ndihmuar edhe nga erërat e forta detyroi evakuimin e dy fshatrave përreth këtë të dielë. Fatmirësisht nuk janë raportuar viktima.

“Ne kemi evakuuar rreth 300 banorë dhe turistë nga fshatrat Keri dhe Agalas si një masë paraprake,” i tha një zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës Reuters. “Zjarri është afër shtëpive.”

Ishulli i Zakynthos është rreth 300 kilometra (186.41 milje) në perëndim të Athinës. Më shumë se 100 zjarrfikës po luftonin me flakët. Dy helikopterë dhe katër aeroplan morën pjesë në operacion. Një tjetër zjarr  u regjistrua në rajonin e Loutraki, 80 kilometra larg Athinës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb