Ish-zonja e parë franceze Carla Bruni-Sarkozy u akuzua të martën në lidhje me një hetim mbi financimin e supozuar libian të fushatës presidenciale të bashkëshortit të saj Nicolas Sarkozy në vitin 2007, tha një burim gjyqësor për AFP.

56-vjeçari u akuzua për fshehje të provave dhe shoqërim me keqbërës për të kryer mashtrim, tha burimi. Ajo u vendos nën kontrollin gjyqësor dhe u ndalua të ishte në kontakt me të gjithë të akuzuarit përveç Nicolas Sarkozy, tha burimi.

Këngëtarja dyshohet për fshehje të ngacmimeve të dëshmitarëve dhe përfshirje në një përpjekje për të korruptuar personelin gjyqësor libanez, mes shkeljeve të tjera. Avokatët e saj, Paul Mallet dhe Benoit Martinez, nuk komentuan menjëherë kur u kontaktuan nga AFP.

Sarkozy, 69 vjeç, u akuzua në tetor 2023 për ndërhyrje të paligjshme të dëshmitarëve, si pjesë e një hetimi nëse ai mori para nga diktatori i ndjerë libian Moamer Kadafi për të financuar fushatën e tij zgjedhore të vitit 2007.

Hetuesit dyshojnë se disa njerëz, disa të afërt me Sarkozy, ishin përfshirë në pagesën e një dëshmitari kyç në atë rast për të tërhequr një deklaratë që ai bëri duke inkriminuar ish-presidentin.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb