Përfaqësuesi i maxhorancës në Këshillin Politik Damian Gjiknuri deklaroi se nga koalicionet nuk cënohen votat e kundërshtarëve.

I ftuar në emisionin “Real Story” në ‘News24’ Gjiknuri tha se nëse në 30 shtator nuk votohet Kodi Zgjedhor, do të prodhohet një krizë e re politike. “Nuk copëtojmë votat e kundërshtarëve. Është barazi. Ne hyjmë me rregulla, dhe të gjithë kanë listat e tyre.”, tha Gjiknuri.

Duke u ndalur tek afati i vënë dhe ndaj opozitës jashtëparlamentare, Gjiknuri tha se: “Kush është jeta; Të shantazhohemi dhe të krijojmë krizë në Kushtetutë duke mos zbatuar ndryshimet kushtetuese dhe mos e bërë vendin me një legjislacion për zgjedhjet? Kjo nuk shkakton krizë më të madhe. Këto janë situata jo tipike, por ky është një rrisk i kalkuluar. Ti merr një vendim që të buron nga detyrimi kushtetues, edhe pse nuk mund të mos ta pëlqejnë të gjithë. S’ka vendimmarrje ku të gjithë janë të lumtur. Pse këta kujtojnë se pse po del njëri kundër e tjetri po ashtu kundër. Partitë politike kur bëjnë ligje elektorale nisen nga interesat e tyre, kur thyhen parimet, mosadokrdësia vjen dhe nga institucionet e tjera. Nëse interesi politik, palët e gjejnë, apo maxhoranca e votave që e reflekton dhe interesin politik të çastit, kjo është normale. S’ka asgjë të panjohur për këtë.”. Ndër të tjera moderatori Sokol Balla e pyeti Gjiknurin nëse ka ndonjë mesazh për përfaqësuesin e PD në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashin, i cili është i ftuari i radhës në “Real Story”.

“Jo jo. I uroj që të vijë herë tjetër me një propozim në këshill, pasi mund të kenë propozime interesante. Pse jo mund të përfitojnë dhe nga ato kritikat që ju bëtë për propozimin tonë”, përfundoi intervistën e tij Gjiknuri.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: