Magdalena Anderson konsiderohet si zgjedhja më e favorshme për të marrë drejtimin e Suedisë pasi kolegu i Social Demokratëve, Stefan Löfven del në pension në nëntor.

Nëse Anderson zgjidhet për të udhëhequr partinë në nëntor, ajo pritet të bëhet kryeministrja e parë në historinë suedeze , 40 vjet pasi Norvegjia fqinje pati kryeministren e saj të parë femër dhe më shumë se 60 vjet pasi Sri Lanka bëri të njëjtën gjë. Sidoqoftë, qëndrimi në pushtet do të jetë i vështirë.

Ndër sfidat me të cilat do të përballet janë problemi i bandave të dhunshme dhe ristrukturimi i ekonomisë për të luftuar ndryshimet klimatike.

Problemi i parë për ekonomisten 54-vjeçare dhe kreun e Autoritetit Tatimor Suedez do të jetë miratimi nga parlamenti.

Dekada më parë, jeta politike e vendit u dominua nga Social Demokratët. Por mbështetja për qendrën e majtë është zbehur në të gjithë Evropën dhe në Suedi ngritja e partisë demokratike populiste, anti-emigrante ka përçarë aleancat tradicionale. Anderson do të marrë mbështetje nga ish -Partia e Majtë Komuniste dhe Partia e Qendrës, një anëtar i një qeverie të krahut të djathtë nga 2006-14 si dhe aleati aktual i të Gjelbërve.

Këto parti gjithashtu do të duhet të votojnë për buxhetin në dhjetor.

Anderson ka njoftuar plane bujare të shpenzimeve dhe shkurtime të taksave mbi të ardhurat për vitin 2022. Por jo të gjithë mund të jenë të kënaqur, as zgjedhjet e parakohshme nuk mund të përjashtohen.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb