Me një pamje të re tashmë, HOLLYWOOD feston shekullin e parë të krijimit. Në fakt, mbushen 100 vjet që kur shenja ikonë u shfaq për herë të parë e ndriçuar nga 3 700 llamba në kodrën Griffith Park me pamje nga qyteti i kinemasë.

Kjo fjalë, në funksion të përvjetorit, u pastrua dhe u restaurua.

Operacioni i kompanisë ”Sherwin-Williams” u ndoq minutë pas minutë për javë të tëra në faqen e internetit Hollywoodsign.org përmes një videokamere që ishte aktive 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë.

”Shenja është krenaria e Los Anxhelesit dhe ne jemi të lumtur që fansat në mbarë botën do të mund të shohin pamjen e re për ditëlindjen e 100-të”, tha Jeff Zarrinnam, president i ”Hollywood Sign Trust”.

Germat kanë dominuar kodrën që nga fundi i vitit 1923, megjithëse fillimisht shkrimi lexonte Hollywoodland, në një referencë jo për industrinë e ëndrrave, por për atë që ishte atëherë motori ekonomik i Kalifornisë Jugore, ndërtimi i shtëpive të reja.

Në fakt, ishte Harry Chandler, një sipërmarrës i pasurive të paluajtshme që zotëronte gjithashtu ”Los Angeles Times”, i cili i ngriti ato në pamje të qartë për të reklamuar tokën e ndërtimit që zotëronte poshtë.

Hera e fundit që germat u restauruan ishte 10 vjet para kontaktit përfundimtar, me rastin e 90-vjetorit të tyre.

Shkrimi, i cili kushtoi 21 000 dollarë, fillimisht ishte menduar të qëndronte në këmbë vetëm për 18 muaj, por jo.

Në vitin 1978 germat u çmontuan dhe u rindërtuan plotësisht.

Të vjetrat përfunduan në duart e Hugh Hefner, i cili atë vit i nxori në ankand për bamirësi për rreth 35 000 dollarë secila.

Kishin mbetur nëntë pasi Hollywoodland ishte shkurtuar në Hollywood, që në vitin 1949.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: