Një ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në ishullin e Braçit, në Kroaci, teksa ka humbur jetën ish-ministri austriak i Çështjeve Sociale dhe ish-kreu i Unionit të Sindikatave Austriake, Rudolf Hundstorfer.

Mediet e huaja raportojnë se 67-vjeçari ka ndërruar jetë këtë mëngjes nga një sulm në zemër, teksa ishte me pushime në Kroaci.

Gruaja e tij, Karin, e gjeti të vdekur në tarracën e shtëpisë. Hundstorfer u përfshi në sindikatë më 1970 dhe më 1990 iu bashkua qeverisë lokale dhe asaj qendrore të Vjenës. Ai ishte për shumë vite kryetar i sindikatave të Austrisë, dhe nga ai pozicion deri në 2008 deri në 2016 ishte Ministër i çështjeve Sociale.

Në zgjedhjet e fundit presidenciale në 2016, Hundstörfer hyri si kandidat për Partinë Social Demokratike të Austrisë (SPO) në garën për postin e kryetarit të shtetit.

Presidenti austriak, Alexander van der Belen, ka shprehur ngushëllime për vdekjen e tij, duke theksuar se ishte një njeri me të cilin të gjithë mund të flisnin, nga politikanë të lartë e deri tek punëtorë të zakonshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb