Dr Erlina Burhan ka ofruar kujdes mjekësor për më shumë se 30 vjet, por tani, për herë të parë në karrierën e saj, ajo është detyruar të largojë pacientët.

Për gjashtë muajt e fundit, njësia e kujdesit intensiv (ICU) në spitalin e saj në kryeqytetin e Indonezisë, Xhakarta, ka funksionuar me kapacitet midis 90 dhe 100 përqind ndërsa infeksionet e koronavirusit rriten.

“Ne i refuzojmë pacientët çdo ditë sepse nuk ka asgjë që mund të bëjmë nëse spitali është i plotë”, tha Burhan, kreu i ekipit COVID-19 në Spitalin Kombëtar të Mushkërive Persahabatan.

“Edhe nëse pacienti është në një gjendje shumë të keqe dhe ka nevojë për ICU, nëse nuk kemi hapësirë, ne nuk mund t’i marrim ato dhe duhet t’u themi, na vjen keq.”

Rastet e konfirmuara të Indonezisë  me COVID-19 tejkaluan shifrën e një milion të martën, por mjekët paralajmërojnë që realiteti në spitalet e tyre është shumë më i keq, veçanërisht në ishujt Java dhe Bali.

”Pasoja e mbingarkesës së spitaleve është se pacientët nuk do të marrin trajtim adekuat,”tha Hery Trianto, nga grupi i punës COVID-19 i vendit.

Dr Atok Irawan, nga Spitali Publik Sidoarjo në Java Lindore, tha se nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të përdorë sektorin e saj të përgjithshëm për të trajtuar pacientët COVID-19 sepse zona e caktuar COVID-19 është e mbushur plot.

“Natën e kaluar, ne ishim vërtet të mbingarkuar … pothuajse të gjithë spitalet e caktuara COVID-19 janë plot”, tha ai. “Ne kemi shumë pacientë jo-COVID që kanë nevojë për ndihmë gjithashtu … për shkak të sezonit të shirave, ka pacientë me tifo dhe diarre.”

Në Xhakartën Lindore, spitali i Burhanit ka shtuar ventilator dhe shtretër në njësitë e urgjencës, por nuk ka staf të mjaftueshëm për të ndjekur kërkesën.

“Ne marrim kaq shumë kërkesa dhe fatkeqësisht, duhet t’i refuzojmë”, tha Burhan. “Kam lexuar dosjet e njerëzve të referuar në spitalin tonë. Më trishton shumë … Një person që mezi merr frymë… por ne nuk mund t’i ndihmojmë ata. ”

Një arkipelag me rreth 270 milionë njerëz, Indonezia teston vetëm rreth 40,000 deri 50,000 njerëz në ditë, me rreth 30 përqind të atyre që janë testuar kanë dhënë rezultate pozitive.

Indonezia vendi më i prekur në Azinë Juglindore por, ndryshe nga fqinjët e tij, ai kurrë nuk ka zbatuar një bllokim të rreptë COVID-19.

Ndërkohë, shumë kufizime të vendosura në fillim të pandemisë tashmë janë zbehur, pavarësisht provave që kriza po përkeqësohet. Kufizimet aktuale përfshijnë orë pak të reduktuara për qendrat tregtare dhe restorantet dhe kufizimet e hyrjes për shumicën e të huajve.

Këtë javë, Presidenti Joko Widodo vlerësoi trajtimin e pandemisë nga vendi i tij.

“Ajo ka shkaktuar kriza shëndetësore dhe ekonomike. Ne jemi mirënjohës që Indonezia është një nga vendet që mund t’i kontrollojë këto kriza, “tha ai në një konferencë.

“Pandemia ende po vazhdon dhe ne duhet të qëndrojmë vigjilent.”

Në fund të një dite tjetër të gjatë në spital, Burhan tha se shpreson që qeveria do të bëjë më shumë për të zvogëluar ngarkesën në ambientet spitalore.

“Spitalet janë në gjendje të vështirë, punëtorët shëndetësorë janë të lodhur. Ne jemi jashtëzakonisht të rraskapitur… dhe të irrituar, ”tha ajo.

“Unë e di që qeveria ka bërë kaq shumë rregullore, por zbatimi është i dobët dhe jo konsistent.”

Tani ajo është mësuar të paraqesë ankesa nga pacientët dhe të afërmit e tyre në lidhje me cilësinë e kujdesit, por opsionet e saj janë të kufizuara.

“Shëndetësia nuk do të shembet menjëherë . Ajo që do të shohim është rënia e cilësisë së shërbimit, sepse punonjësit shëndetësorë po kalojnë kufijtë e tyre,” tha ajo.

“Ata që do të vuajnë janë populli indonezian.”

C1 2057503 210126194000

 

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb