Një njësi ushtarake pro-qeveritare e shiitëve të Irakut tha se shtatë vetë u vranë dhe 26 u plagosën në lindje të Irakut. Një bombë në rrugë goditi të dielën një autobus në të cilin ishin luftëtarët e saj.Një njësi e quajtur Forca Kombëtare e Lëvizjes njoftoi se bomba në Balad Ruz goditi një autobus që erdhi nga provincën Basra në Irakun jugor.

Tani për tani, askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Grupet shiite u vunë në shënjestër nga ekstremistët e Shtetit islam, të cilët janë sunitë. Shteti Islamik, i cili dikur kontrolloi pjesë të mëdha të Sirisë dhe Irakut, u shpall zyrtarisht i mposhtur në Irak pas një beteje të përgjakshme trevjeçare që la të vdekur dhjetëra mijëra njerëz.

Disa nga pjesët e mbetura të grupit ekstremist vazhdojnë të sulmojnë në pjesë të ndryshme të Irakut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: