Presidenti i Iranit Hassan Rouhani ka thënë se pret që masat e marra për të luftuar përhapjen e koronavirusit, përfshirë distancimin shoqëror, do të lehtësohen brenda dy ose tre javëve të ardhshme.

Duke akuzuar “kundër-revolucionarët” për përpjekjen për të mbyllur prodhimin ekonomik, Rouhani tha në një fjalim televiziv të shtunën se vendi i tij “duhet të bëjë gjithçka” për të rikthyer aktivitetin ekonomik në normalitet. 

Irani është një nga vendet më të goditura në të gjithë botën nga virusi, pas Italisë dhe Kinës. Të shtunën, raporti i fundit i ministrisë së shëndetësisë tha se numri i vdekjeve ishte rritur me më shumë se 100 në 1.556, ndërsa numri i të infektuarve ishte 20.610. Gjithsej 7.635 njerëz janë rikuperuar në Iran.

Zein Basravi i Al Jazeeras, duke raportuar nga kryeqyteti, Teherani, tha se Rouhani u përpoq të “arrijë një ekuilibër” midis adresimit të krizës së shëndetit publik dhe mbajtjes së stabilitetit ekonomik dhe sociopolitik të vendit duke ecur përpara.

“Ky është një vend që ka humbur durimin me qeverinë e vet për një seri krizash që vendi ka kaluar në muajt e fundit,” tha ai.

Tashmë duke u rikthyer nga vitet e sanksioneve ekonomike pas tërheqjes së Presidentit amerikan Donald Trump në 2018 nga një marrëveshje bërthamore që Irani kishte nënshkruar me fuqitë botërore tre vjet më parë, paaftësia e vendit për të blerë pajisje mjekësore të nevojshme  nga tregjet ndërkombëtare ka penguar përpjekjet e saj për të luftuar COVID-19.

Që nga njoftimi i dy vdekjeve të para të COVID-19 në qytetin e shenjtë Shia të Qom më 19 shkurt, Irani ka ndërmarrë një seri hapash për të përmirësuar virusin.

Qeveria ka mbyllur shkollat ​​dhe universitetet deri në fillim të prillit, si dhe katër vende kyçe pelegrinazhi, përfshirë faltoren Fatima Masumeh në Qom.

Irani gjithashtu ka anuluar lutjet kryesore javore të së premtes dhe mbylli përkohësisht Parlamentin.

 

(A.Ago, BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb