Shkollat ​​do të rihapen në fund të gushtit në Irlandë, e cila po del nga mbyllja e dekretuar për shkak të pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi i ri, tha sot kryeministri irlandez, Micheal Martin.

“Nuk kemi një rrezik zero, por ne mund ta kufizojmë ndjeshëm rrezikun e përhapjes së virusit në shkollat ​​tona”, shtoi ai.

Plani për të rihapur shkollat ​​shoqërohet me një fond prej 370 milionë eurosh për të vendosur masa kundër koronavirusit.

Ky program do të punësojë 1 000 mësues, për të zvogëluar madhësitë e klasave dhe për të promovuar distancimin shoqëror.

Do të financojë, gjithashtu, pajisjet mbrojtëse dhe produktet e pastrimit, si edhe dispozitat e posaçme për njerëzit që konsiderohen të prekshëm ndaj COVID-19.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb