Policia e Spanjes ka shkatërruar një grup të mbjelljes së marijuanës në qytetin El Grado (Huesca), në të cilën përveç sistemeve të mbulimit, ishin instaluar kurthe dhe mbroheshin nga roje të armatosur. Dy prej tyre, dy të rinj me origjinë shqiptare, të cilët mbanin armë gati për të qëlluar, janë arrestuar dhe burgosur me urdhër të gjykatës numër 1 të Barbastros.

Toka bujqësore ishte në një vend që mund të arrihej vetëm nga një shteg i ngushtë që mbrohej gjithashtu nga kurthe të krahasueshme me ato të ngritura nga vietkongët gjatë Luftës së Vietnamit . Sipas Gardës Civile, njëri prej tyre ka lëshuar një tel që do të godiste fort në këmbë viktimën.

Në plantacion, i cili kishte sisteme vaditjeje dhe ruajtjeje dhe për kujdesin dhe menaxhimin industrial të bimëve dhe produktit të përfunduar, 656 bimë marihuanë, 10 kilogramë marijuanë të thatë dhe, përveç armëve – të paktën një duke përfshirë një Ëalther P38- , municion parabellum nëntë milimetrash.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb