Péter Szijjártó, Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë, ka deklaruar se Ukraina po kërcënon sovranitetin hungarez për shkak të synimeve të supozuara për të hedhur në erë tubacionin Druzhba, i cili furnizon vendin me gaz rus.

Sipas kreut të diplomacisë hungareze, Ukraina po bëhet “gjithnjë e më shumë armiqësore ndaj Hungarisë”, ndërsa më tej Szijjártó iu referua një artikulli të The Washington Post, sipas të cilit presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy dyshohet se propozoi të hidhte në erë tubacionin e naftës Druzhba, i cili furnizon Hungarinë me gaz nga Rusia.

“Një kërcënim i tillë bie ndesh me sovranitetin e Hungarisë, sepse siguria e furnizimit me energji është çështje sovraniteti. Nëse dikush bën thirrje për ndalimin e furnizimit me energji të Hungarisë, ai po sulmon sovranitetin e Hungarisë,” theksoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: