Jude Bellingham vazhdon të thyejë rekorde. 20-vjeçari anglez shënoi dopietin e tretë të sezonit kundër Gironas. Osasuna dhe Barcelona ishin viktimat e tij të mëparshme dy herë. Numrat e lojtarit britanik në 20 golat e tij të parë me Real Madridin e bëjnë atë fantastik.

4 në Champions League dhe 16 në Ligë. Me dy golat që shënoi kundër Gironas, ai distancohet nga lufta për Pichichi (Dovbyk dhe Mayoral kanë 14), në një sezon në të cilin ai po thyen rekordet njëri pas tjetrit, qofshin të tijat apo të të tjerëve.

Jude ka kohë që ka lënë pas 14 golat që shënoi sezonin e kaluar me Dortmund, që ishte sezoni i tij më i mirë për skuadrën e Rhineland-it. Kjo garë është kundër vetvetes, por nuk është e vetmja në të cilën ai tregon cilësitë e tij.

Ende me 14 xhiro të mbetura, Bellingham është tashmë mesfushori që ka shënuar më shumë gola për Real Madridin në kampionat në këtë shekull të 21-të, sipas të dhënave të Opta-s. Ai ka tejkaluar 13 që shënoi James në 2014-15 (ishte gjithashtu i pari i kolumbianit si lojtar i Real Madridit) dhe 10 i Iscos në 2016-17.

Rekordi, sipas Pedro Martín, mbahet nga Luis del Sol, i cili shënoi 17 në 1960-61. Një rekord i më shumë se gjysmë shekulli më parë që anglezi e ka brenda mundësive. Duke hapur horizontin e tij për të gjitha garat, Jude aspiron të kapërcejë 26 golat që Hierro shënoi si mesfushor në 1991-92. Ai ka nevojë për gjashtë që të jetë i barabartë me të.

Kanë kaluar dhjetë vjet që kur një nënshkrim i Real Madridit nuk ka shënuar të paktën 15 gola në Ligën e tij të parë me të bardhët. Ishte Bale, ai që bëri pikërisht 15 në 2014-15. Bellingham tashmë e ka tejkaluar atë.

Rekordet më të mira të kohëve të fundit në Ligë në fushatën e ardhjes së tij në skuadrën madrilene mbahen nga Cristiano, i cili arriti në 26 në 2009-10 dhe Ronaldo Nazario, i cili mbeti në 23 në 2002-03.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb