Kanadaja do t’i dhurojë Ukrainës 200 automjete të blinduara shtesë si një paketë e re ndihme ushtarake, njoftoi ministrja e Mbrojtjes Anita Anand.

Sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes, Anand e bëri njoftimin gjatë vizitës së saj në Kiev dhe këto automjete, të cilat po blihen nga Roshel, një kompani kanadeze me qendër në Ontario, vlerësohen në mbi 90 milionë dollarë kanadezë (72 milionë dollarë).

Transportuesit e personelit të blinduar, të cilat janë lehtësisht të manovrueshme dhe të adaptueshme. Automjetet lejojnë transportin e sigurt të personelit dhe pajisjeve, si dhe evakuimin mjekësor, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, ndihma ushtarake e Kanadasë e angazhuar për Ukrainën që nga shkurti i vitit 2022 përfshin një sistem kombëtar të avancuar të raketave sipërfaqe-ajër me municione shoqëruese, 39 automjete të blinduara mbështetëse luftarake, armë antitank, M777 Howitzer dhe municione shoqëruese.

Përafërsisht 230 personel të Forcave të Armatosura Kanadeze janë vendosur aktualisht në Operacionin UNIFIER, misioni i trajnimit të Kanadasë për personelin ukrainas, i cili ka trajnuar mbi 35,000 personel të forcave të sigurisë ukrainase që nga fillimi i tij në 2015, thuhet në njoftim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb