Ukraina do të jetë në gjendje të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian (BE) kur të përmbushë kriteret e pranimit, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë për gazetën Corriere della Sera.

Scholz tha se Ukraina është tashmë pjesë e familjes evropiane dhe Berlini synon të mbështesë Kievin në procesin e anëtarësimit në BE.

Pranimi në BE mund të bëhet vetëm pasi të plotësohen të gjitha kriteret, tha kancelari.

Scholz shtoi se, nga ana e tij, Bashkimi Evropian gjithashtu duhet të përmbushë një sërë detyrash në mënyrë që të jetë në gjendje të pranojë anëtarë të rinj.

Kancelari gjermane tha se po diskuton me politikanët dhe aleatët ukrainas çështjet e së ardhmes së Ukrainës pas përfundimit të konfliktit të armatosur. Një nga temat është garantimi i sigurisë së vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: