Sheqeri, kripa dhe perimet e NHS duhet të taksohen. Ishte ky një një propozim nga një raport i udhëhequr nga biznesmeni Henry Dimbleby.

Ai tha se tha se taksat e ngritura mund të zgjasin sigurimin e vakteve shkollore falas dhe të mbështesin dieta më të mira midis më të varfërve.

Strategjia Kombëtare e Ushqimit e Anglisë gjithashtu dëshiron që mjekët e përgjithshëm të përpiqen të përshkruajnë fruta dhe perime për të inkurajuar ushqim të shëndetshëm.

Ndërkohë Boris Johnson shprehet se ai nuk tërhiqet nga taksat shtesë për njerëzit e zellshëm.  Kryeministri shtoi se ai do të studionte raportin dhe premtoi se qeveria do të përgjigjej me propozime për ligjet e ardhshme brenda gjashtë muajve. Ndërkohë, industria ushqimore paralajmëroi taksa të reja mbi sheqerin dhe kripën me shumicë mund të çojnë në çmime më të larta të ushqimit në dyqane.

Ian Wright, nga Federata e Ushqimit dhe Pijeve, e cila përfaqëson prodhuesit, tha: “Mbipesha dhe ushqimi kanë të bëjnë shumë me varfërinë, dhe ne kemi nevojë për masa për të trajtuar varfërinë dhe për t’i ndihmuar njerëzit të bëjnë zgjedhjet që duhet të bëjnë.”

Rishikimi, i porositur nga qeveria në 2019, tha se reformat historike të sistemit ushqimor janë të nevojshme për të mbrojtur NHS, për të përmirësuar shëndetin e kombit dhe për të shpëtuar mjedisin.

Taksat e reja do të zbatoheshin për sheqerin dhe kripën me shumicë të blerë nga prodhuesit, të cilat nga ana tjetër mund të rrisin disa çmime në raftet.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: