Papa Françesku iu drejtua gazetarëve në një fluturim nga Sllovakia në Itali dhe komentoi rezistencën ndaj vaksinave që ekziston gjithashtu në krye të Kishës Katolike.

Ai tha se nuk mund të shpjegonte pse disa kardinalë ishin skeptikë ndaj vaksinës COVID-19.

“Kjo është e pazakontë duke pasur parasysh që njerëzimi ka një histori miqësie me vaksinat”, tha Papa Françesku, i cili vetë është vaksinuar kundër coronavirusit.

Ai tha se një kardinal i cili nuk ishte i vaksinuar përfundoi në kujdes intensiv pas kontraktimit të coronavirusit. Ai nuk e përmendi atë, por aludoi për kardinalin amerikan Raymond Burke, i njohur për pikëpamjet kundër vaksinimit, raporton bbc.

Burke, para përfundimit të njësisë së kujdesit intensiv, tha se vaksinat u krijuan “duke përdorur qeliza fetale të abortuara” dhe se kur vaksinohen, “një lloj mikroçipi vendoset nën lëkurë me të cilin shteti ju kontrollon”.

“Edhe në mesin e kardinalëve ka nga ata që mohojnë vaksinat. Njëri prej tyre, një i varfër, përfundoi në spital për shkak të virusit. Është një nga ironi e jetës”, tha Papa Françesku.

Ai shtoi se pothuajse të gjithë në Vatikan janë vaksinuar dhe tani po “mendojnë se si t’i ndihmojnë” ata që mbeten skeptikë në lidhje me vaksinën.

“Si fëmijë ne të gjithë ishim të vaksinuar kundër poliomielitit dhe fruthit dhe askush nuk kundërshtoi atëherë”, shtoi Papa.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb