Katalogu muzikor i Queen së bashku me të drejtat e tjera të autorit është në proces të blerjes nga Sony Music për 1 miliard paund angleze (rreth 1.27 miliardë dollarë).

Sipas mediave ndërkombëtare, të ardhurat e vetme që nuk mbulohen nga marrëveshja janë për shfaqjet live, të cilat do të mbahen nga anëtarët themelues Brian May dhe Roger Taylor, të cilët ende bëjnë turne me këngëtarin Adam Lambert.

Marrëveshja, me vlerë rreth 1.27 miliardë dollarë, përfshin të drejtat për katalogun muzikor të Queen për Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë, si dhe një marrëveshje shpërndarjeje jashtë SHBA-së dhe Kanadasë, sipas Variety.

Sony po blen të drejtat që i përkisnin Disney-t, ndërsa marrëveshja e shpërndarjes së Queen aktualisht trajtohet nga Universal dhe do të skadojë pas disa vitesh, kështu që Sony do të marrë te drejtat.

Marrëveshja nuk përfshin të ardhurat nga performancat live, pasi anëtarët themelues Brian May dhe Roger Taylor e ruajnë atë pjesë.

Katalogu i Queen është një nga më të çmuarit e epokës rock – me hitet klasike, ‘Bohemian Rhapsody’, ‘Another One Bites the Dust’, ‘Radio Ga Ga’, ’39’, ‘Somebody to Love’, ‘You’ Shoku im më i mirë” dhe “Ne jemi kampionët”. Këngët janë të njohura në të gjithë botën dhe jashtëzakonisht fitimprurëse.

Queen fillimisht u formua në Londër në vitin 1970 nga May dhe Taylor, të cilët më parë kishin luajtur së bashku në grupin Smile. Një vit më vonë Freddie Mercury u bashkua me vokal dhe piano dhe vitin e ardhshëm John Deacon në bas.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb