Zyrtarët shëndetësorë të Koresë së Jugut miratuan të mërkurën vaksinën e Pfizer për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, duke zgjeruar programin e imunizimit të vendit përballë një shpërthimi masiv Omicron që po rrit shtrimet në spital dhe vdekjet.

Agjencia Koreane e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve raportoi një rekord 171,452 raste të reja të virusit të mërkurën, një rritje gati 40-fish nga nivelet në mesin e janarit kur Omicron u shfaq për herë të parë si lloji dominues i vendit. 99 vdekjet e reja ishin shifra më e lartë ditore që nga 31 dhjetori, kur vendi po përballej me një rritje të nxitur nga Delta që shtrëngoi sistemet spitalore.

Më shumë se 500 pacientë me virus janë tani në gjendje të rëndë ose kritike, nga rreth 200 në mes të shkurtit.

Në një njoftim të shumëpritur, Ministria e Sigurisë së Barnave dhe Ushqimit tha se miratoi vaksinën Pfizer si vaksinën e parë të vendit për t’u përdorur për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç. KDCA tha se do të shpallë një plan të përhapjes së vaksinës për këtë grupmoshë në Mars.

Vaksina e Pfizer po përdoret tashmë për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç në më shumë se 60 vende, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe në Bashkimin Evropian, tha MDFS në një njoftim për shtyp. Vaksina do të ndihmojë në mbrojtjen e fëmijëve më të vegjël nga infeksionet ose sëmundjet serioze mes rritjes së shpejtë të variantit Omicron në Korenë e Jugut, shtoi ajo.

Adoleshentët dhe fëmijët më të vegjël janë lidhur me një numër në rritje të infeksioneve javët e fundit, sipas të dhënave të KDCA, një zhvillim shqetësues ndërsa shkollat ​​përgatiten për semestrat e rinj në mars.

Vendi kishte miratuar më herët vaksinimet për personat 12 vjeç e lart. Që nga e mërkura, 86.4% e më shumë se 51 milionë njerëzve të Koresë së Jugut janë vaksinuar dhe gati 60% kanë marrë injeksione përforcuese.

Koreja e Jugut u pa si një histori suksesi në fillim të pandemisë pasi përmbante infeksione dhe shtrime në spital në mënyrë më efektive se shumica e vendeve në Perëndim. Autoritetet shëndetësore punuan ngushtë me kompanitë bioteknike për të rritur testet laboratorike dhe mobilizuan në mënyrë agresive mjetet teknologjike dhe punonjësit publikë për të gjurmuar kontaktet dhe për të zbatuar karantinat.

Por zyrtarët u akuzuan për lehtësimin e parakohshëm të rregullave të distancës sociale përpara një përhapjeje shkatërruese të nxitur nga Delta në dhjetor dhe fillim të janarit. Pikat e forta të vendit janë gërryer më tej nga varianti Omicron shumë i transmetueshëm, i cili po shtrin punëtorët e lodhur të shëndetësisë dhe publikut.

Vendi është detyruar të riformulojë reagimin e tij pandemik në një mënyrë që të tolerojë në mënyrë efektive përhapjen e virusit në popullatën më të gjerë, duke përqendruar burimet mjekësore për të mbrojtur grupet me rrezik të lartë, duke përfshirë njerëzit 60 vjeç ose më të vjetër.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb