Koreja e Jugut të mërkurën raportoi rastet e para të variantit të koronavirusit Omicron dhe forcoi kufizimet e udhëtimit.

Autoritetet shëndetësore thanë se Omicron u zbulua tek pesë persona, duke përfshirë një çift plotësisht të vaksinuar që kishte vizituar Nigerinë nga 14 deri më 23 nëntor, duke u kthyer dy ditë përpara se varianti të raportohej zyrtarisht nga Afrika e Jugut.

Ata rezultuan pozitivë për koronavirusin të enjten, dhe testet pasuese të sekuencës gjenetike treguan se ishte varianti i ri, tha Agjencia Koreane e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (KDCA). Thuhej se shoku i tyre gjithashtu kishte Omicron.

Ndërsa shumë nuk dihen ende për Omicron, shfaqja e tij ka nxitur frikën në Korenë e Jugut dhe në mbarë botën se mund të intensifikojë shpërthimet e Covid-19.

OBSH beson se numri i lartë i mutacioneve në këtë variant mund ta bëjë atë më të transmetueshëm ose rezistent ndaj vaksinave, por mund të duhen javë për të përcaktuar se në çfarë mase Omicron është rezistent ndaj vaksinave.

Ai ka paralajmëruar kundër ndalimeve të përgjithshme të udhëtimit, por dhjetëra qeveri në mbarë botën kanë nxituar të vendosin kufizime – kryesisht kundër kombeve të Afrikës së Jugut – ndërsa varianti përhapet.

Ndërsa Koreja e Jugut raportoi infeksionet e saj të para Omicron, ajo gjithashtu njoftoi një shtrëngim të kufizimeve të udhëtimit, duke përfshirë një pezullim të fluturimeve direkte në Etiopi për dy javë.

Ai tha se të gjithë udhëtarët që hyjnë në vend do të testohen për variantin e ri.

Dhe nga e premtja për dy javë, të gjithë të ardhurit – koreano-jugor dhe të huajtë do të duhet të karantinohen për 10 ditë, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit, tha KDCA.

Më parë, përjashtimet ishin të disponueshme në një numër rastesh, si për shembull shtetasit e Koresë së Jugut të vaksinuar plotësisht.

Qeveria kishte ndaluar tashmë lëshimin e vizave dhe ardhjet e jo-shtetasve nga tetë vende afrikane dhe shtoi Nigerinë në atë listë të mërkurën.

Zbulimi i rasteve të para të Omicron në Korenë e Jugut erdhi në të njëjtën ditë kur vendi raportoi më shumë se 5,100 infeksione të reja ditore, më e larta që nga fillimi i pandemisë.

Më shumë se 80 për qind e popullsisë së vendit është vaksinuar plotësisht.

Në anën e pasme të programit të imunizimit të shpejtë, autoritetet lehtësuan kufizimet për Covid në fillim të këtij muaji, pasi filluan të zbatojnë planin e tyre për të jetuar me virusin.

Sidoqoftë, ka pasur një rritje të infeksioneve që nga ajo kohë.  Infeksionet e reja ditore janë dyfishuar në javët e fundit dhe autoritetet kanë paralajmëruar për presionin në rritje në sistemin e kujdesit shëndetësor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb