Kremlini mund të jetë duke planifikuar një emër të ri të pushtimit të Ukrainës pasi zyrtarët urdhëruan heqjen nga ndërtesat e shquara të pankartave të mëdha me simbolet ‘Z’ dhe ‘V’ që ishin pro luftës. Në Moskë, inspektorët i thanë Sergei Mironov, kreut të partisë ‘Një Rusi e drejtë – për të vërtetën’, të hiqte një pankartë nga zyra e tij në qendër të qytetit, duke cituar ankesa “të shumta” nga publiku.

Në Novosibirsk, qyteti më i madh në Siberi, zyrtarët reflektuan për këtë vendim pas pretendimit të një adoleshenti se pankartat e varura në pjesën e jashtme të zyrës së kryetarit ishin në kundërshtim me rregulloret për reklamat publike. Gjithashtu një banderolë u hoq nga fasada e një zyre të veteranëve ushtarakë në Perm, në rajonin e Uraleve.

Fëmijët që dekoruan dritaret e një qendre kulturore në rajonin Pskov të Rusisë perëndimore me simbolet ‘Z’ dhe ‘V’ u udhëzuan që t’i hiqnin ato. Një zyrtar lokal i tha televizionit shtetëror se mund të shfaqen vetëm imazhe politikisht neutrale. Megjithatë, zyrtarët rusë janë të famshëm për injorimin e ligjeve të vendit kur u përshtatet atyre dhe disa analistë kanë sugjeruar se heqja e banderolave mund të nënkuptojë se Kremlini ka vendosur të hedhë simbolet.

  • foto galeri
  • foto galeri

Shkronjat ‘Z’ dhe ‘V’ fillimisht u vunë re në tanket dhe automjetet e blinduara ruse që kalonin në Ukrainë pas aksionit për pushtimin e saj. Edhe pse ka të ngjarë të jenë përdorur fillimisht për qëllime identifikimi, zyrtarët rusë të mbrojtjes thanë më vonë se ata qëndronin për “Za Pobedu” dhe “Sila V Pravde”, që përkthehen “Për fitore” dhe “Forca në të vërtetën”. “Është e mundur që Kremlini po planifikon një riemërtim. Këto dy simbole të çuditshme nuk shkuan shumë mirë dhe kështu ato duhet të zëvendësohen me diçka më efektive”, tha Abbas Gallyamov, një analist politik.

Asnjëra nga shkronjat nuk ekziston në alfabetin cirilik edhe pse të dyja kanë ekuivalente fonetike. Kritikët kanë thënë se simboli ‘Z’, i cili u përdor gjithashtu nga forcat naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, i ngjan një ‘svastika’. Aktivistët e opozitës e kanë quajtur atë “Zvastika”.

Gallyamov, një ish-shkrues i fjalimeve të Kremlinit, sugjeroi gjithashtu se vendimi për të hequr simbolet mund të jetë një shenjë se Moska po kërkonte mënyra për t’i dhënë fund asaj që ajo e quan “operacioni i saj special ushtarak” në Ukrainë. “Nuk mund të përjashtohet. . . se u mor një vendim për t’i përgatitur njerëzit për paqen, dhe kështu ata kanë filluar të heqin qafe gjithë këtë simbolikë militariste vizuale,” shkroi ai në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Mes 15,000 dhe 30,000 ushtarë rusë besohet se kanë vdekur në luftë, duke përfshirë pothuajse 600 gjeneralë dhe oficerë të rangut të lartë. Rusia ka pranuar se 1,351 ushtarë janë vrarë në Ukrainë, por nuk e ka përditësuar numrin e humbjeve që prej marsit.
Igor Girkin, një ish-agjent i shërbimit të sigurisë FSB, i cili më parë udhëhoqi separatistët e mbështetur nga Rusia në rajonin e Donbasit, tha këtë javë se numri i trupave që vriten çdo ditë në Ukrainë tani ka tejkaluar humbjet gjatë luftës së Bashkimit Sovjetik në Afganistan.

Sondazhet e pavarura dhe ato shtetërore tregojnë se deri në 70 për qind e rusëve e mbështesin luftën. Megjithatë, kritikët argumentojnë se është e pamundur të vlerësohet opinioni duke pyetur drejtpërdrejt njerëzit. Sipas një ligji të ri të miratuar nga Kremlini në mars, “diskreditimi” i ushtrisë është një vepër penale e dënueshme deri në 15 vjet burg. “Nuk mund të mbështetesh në sondazhet ku ata pyesin drejtpërdrejt për luftën – njerëzit janë të frikësuar”, shkruante Team Navalny, një grup aktivistësh që mbështesin Alexei Navalny, liderin e burgosur të opozitës.

Ata cituan një tjetër sondazh të kohëve të fundit, ku vetëm 7 përqind e të anketuarve thanë se fonde shtesë buxhetore duhet të shpenzohen për forcat e armatosura si dëshmi se shumë pak rusë janë kapur nga ethet e luftës. Më shumë se 70 përqind thanë se fondet duhet të përdoren për të përmirësuar arsimin, kujdesin shëndetësor ose pensionet. “Njerëzit nuk kanë nevojë për luftë. Ata duhet të jetojnë më mirë”, shkroi Ekipi Navalny në rrjetet sociale.

Propaganda pro luftës në çerdhet dhe shkollat shtetërore ka çuar në një rritje të kërkesës për arsim privat. Tarifat vjetore për shkollat private në Moskë janë rritur nga 20 për qind në 100 për qind që nga pushtimi, raportoi The Moscow Times. “Të gjithë duan t’i dërgojnë fëmijët e tyre në shkolla private ku ka shpresë se mësuesit nuk do të shtyjnë propagandën,” tha një prind për gazetën. Nëse Kremlini ka mendime të dyta për simbolet e tij, jo të gjithë e kanë marrë mesazhin. Një bari në Dagestan, një rajon i Rusisë jugore, këtë javë e emërtoi kopenë e tij të madhe të deleve me shkronjën ‘Z’. Një video e “deleve Z” duke u çuar në kullota u bë virale në mediat sociale. Oficerët e policisë në Volgograd, i njohur më parë si Stalingrad, formuan një Z të madh në një kompleks përkujtimor për ushtarët sovjetikë që vdiqën atje gjatë Luftës së Dytë Botërore./The Times

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: