Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviç, dënoi deklaratën e kryetarit tëRepublika Srpska, pjesë e entitetit të Bosnjë-Hercegovinës, Milorad Dodik, për krijimin e një “shteti serb”.

“Është e qartë se ishte një deklaratë e keqe që unë me të vërtetë e dënoj. Mali i Zi ka përfunduar qartë shtetësinë e tij, ka gjurmuar fuqishëm rrugën euro-atlantike. Ne mezi presim që Bosnja dhe Hercegovina t’i bashkohet asaj rruge”, tha Milatoviç në përgjigje të pyetjes së një gazetari gjatë një konference për shtyp me presidenten e Komisionit Evropian nga Ursula von der Leyen në Podgoricë.

Të shtunën, më 28 tetor, Dodik mbrojti krijimin e një shteti të vetëm serb që do të përfshinte Malin e Zi. “Tashmë, duhet të themi se në këtë shekull duam një shtet të vetëm të përbërë nga Serbia, Republika Srpska me Kosovën, dhe nëse ka një vendim të tillë demokratik, edhe Malin e Zi”, tha Dodik për Sputnik rus.

“Jetojmë në një epokë kur pas disa vitesh apo dekadash do të duhet të krijohet një konfigurim i ri i botës, dhe serbët nuk duhet të zihen në befasi. Por tani duhet të themi se në këtë shekull duam një shtet të vetëm të përbërë nga Republika Srpska, Serbia, Kosova dhe nëse një vendim i tillë është demokratik, edhe Mali i Zi”, u shpreh Dodik

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb