Kryeministri i Australisë të dielën nisi zyrtarisht fushatën e partisë së tij konservatore më pak se një javë para zgjedhjeve , duke theksuar suksesin e hershëm të vendit në kontrollin e pandemisë dhe rimëkëmbjen e tij të fortë ekonomike.

Koalicioni i kryeministrit Scott Morrison pason opozitën e Partisë Laburiste të qendrës së majtë në shumicën e sondazheve të opinionit pasi administrata kërkon një mandat të rrallë të katërt trevjeçar në zgjedhjet të shtunën.

Morrison e fokusoi fillimin e partisë në menaxhimin ekonomik, i cili tradicionalisht është konsideruar si forca e Partisë së tij Liberale konservatore.

Ai i përshkroi zgjedhjet si “një zgjedhje midis një ekonomie të fortë ose një ekonomie më të dobët që vetëm e bën jetën tuaj më të vështirë, jo më të mirë”.

“Një zgjedhje midis një të ardhmeje më të fortë ose një të ardhmeje më të pasigurt në një botë tashmë tmerrësisht të pasigurt,” shtoi Morrison.

Qeveria po mbështet votuesit që zgjedhin të njohin dhe jo të ndryshojnë pas trazirave të një sërë fatkeqësish me përmasa pothuajse biblike që nga zgjedhjet e fundit në 2019.

Përveç pandemisë, vendet e Australisë janë goditur nga zjarre të paprecedentë, përmbytje, thatësira, valë të nxehti dhe një murtajë e minjve.

Qeveria e Morrison u vlerësua gjerësisht për mbajtjen relativisht të ulët të numrit të vdekjeve nga COVID-19 në Australi në dy vitet e para të pandemisë. Por më shumë variante të transmetueshme kanë mposhtur mbrojtjen dhe Australia tani ka një nga nivelet më të larta të infeksionit në botë.

Rimëkëmbja ekonomike e Australisë nga pandemia kishte qenë më e shpejtë dhe më e fortë se Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania, Italia, Kanadaja dhe Japonia, u mburr një ministër i qeverisë në nisjen e fushatës.

Por rritja e inflacionit e ka bërë koston e jetesës së australianëve, duke përfshirë kostot e strehimit, një çështje të rëndësishme zgjedhore.

Morrison njoftoi të dielën se një qeveri e rizgjedhur do t’i lejonte australianët të përdorin fondet e tyre të pensionit për të blerë një shtëpi, një opsion i refuzuar nga udhëheqësit e qeverisë për dekada.

Politika e diskutueshme mund të çojë në një rritje të çmimeve të banesave, të cilat u rritën me 24% vitin e kaluar dhe janë një nxitës i rëndësishëm i inflacionit.

Zëdhënësi i fushatës laburiste, Jason Clare, e dënoi politikën e tij duke thënë se ai po “i shton benzinë ​​zjarrit”.

Zvogëlimi i popullaritetit personal të Morrison-it që kur lansimi i vaksinës në Australi ra muaj pas planit vitin e kaluar, konsiderohet gjithnjë e më shumë si duke penguar shanset e rizgjedhjes së qeverisë së tij.

Kritikët e Morrison thonë se ai pranoi se popullariteti i tij ishte një detyrim ndaj qeverisë së tij javën e kaluar, kur ai premtoi se do të ishte një lider më empatik nëse rizgjohej.

Morrison tha se sfidat e jashtëzakonshme të pandemisë e kishin detyruar atë të ishte “pak buldozer” si kryeministër gjatë mandatit të tij të parë.

Udhëheqësi i opozitës Anthony Albanese u përgjigj se “edhe Scott Morrison po distancohet nga Scott Morrison”.

“Ky kryeministër nuk do të ndryshojë, prandaj duhet të ndryshojmë qeverinë”, tha Albanese.

Albanese mori pjesë në një tubim laburist në Brisbane, i njëjti qytet i shtetit të Queensland ku Morrison nisi fushatën e partisë së tij.

Queensland është çelësi i zgjedhjeve. Qeveria mban 23 nga 30 vendet në shtetin e pasur me qymyr. Laburistët, të cilët kanë plane më ambicioze për të reduktuar emetimet e karbonit në Australi, mbajnë vetëm gjashtë vende dhe asnjë jashtë Brisbane, kryeqyteti i shtetit dhe qyteti më i madh.

Laburistët nisën fushatën e tyre javën e kaluar në Australinë Perëndimore, shteti tjetër i madh minerar ku qeveria gjithashtu ka një shumicë dërrmuese të vendeve. Qeveria ka 11 dhe Laburistët pesë në gjendjen e mineralit të hekurit.

Morrison ngushëllohet me fitoren e tij të ngushtë në zgjedhjet e 2019 kundër parashikimeve të sondazheve.

Ndarja e votave midis qeverisë dhe Laburistëve në vitin 2019 ishte 51.5% në 48.5% – pasqyrë e kundërt e rezultatit që parashikuan pesë sondazhet më të spikatura të Australisë.

Një hetim nga organi i industrisë së kërkimit social të Australisë, tregoi se votuesit laburist ishin të mbipërfaqësuar në mostrat e anketës.

Studimi i vitit 2020 nuk mundi të përcaktojë nëse “trupi”, një proces në të cilin anketuesit manipulojnë rezultatet për t’u përshtatur me rezultatet e të tjerëve dhe për të shmangur dëmtimin e besueshmërisë për të qenë i vetmi gabim, luajti një rol në dështimin e 2019 sepse anketuesit refuzuan të zbulojnë të dhëna të paperpunuara.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb