Një gjykatë kubane ka dënuar dy artistë kritikë ndaj shtetit komunist me nëntë dhe pesë vjet burg, thanë zyrtarët të premten, e fundit në një varg dënimesh të rënda ndaj kundërshtarëve të qeverisë.

Reperi Maykel Castillo, 39 vjeç, i njohur më mirë si Osorbo, u dënua me nëntë vjet, ndërsa artisti 34-vjeçar i performancës Luis Manuel Otero Alcantara u dënua me pesë vjet burg, tha zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të premten.

Alcantara, udhëheqësi i lëvizjes protestuese për fjalën e lirë të San Isidro (MSI), u shpall fajtor për “ofendim të simboleve të atdheut, përbuzje dhe çrregullim publik”, dhe Castillo për përbuzje dhe sulm, tha ai.

Të dy burrat, të konsideruar të burgosur të ndërgjegjes nga Amnesty International, kanë kaluar tashmë muaj pas hekurave.

Uashingtoni dhe grupet e të drejtave të njeriut kanë bërë thirrje vazhdimisht për çlirimin e tyre.

Vendimi, hetuesi i Human Rights Watch Amerikan, Juan Pappier, tha në Twitter: “është një mashtrim që shkel hapur lirinë e shprehjes dhe shoqërimit.

“Ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të Maykel dhe Luis Manuel.”

Alcantara u arrestua më 11 korrik të vitit të kaluar kur u nis për t’u bashkuar me mijëra kubanë që dolën në rrugë në protesta të paprecedentë kundër qeverisë.

Që atëherë ai është mbajtur në burg, në pritje të gjykimit dhe familja e tij ka thënë se ai ishte në gjendje të keqe shëndetësore.

Qindra njerëz që morën pjesë në mitingjet e korrikut, shumë prej tyre brohorisnin “Liri!” dhe “Ne jemi të uritur”, janë ndjekur penalisht dhe janë dënuar deri në 25 vjet.

Akuzat kundër Alcantara-s, u emëruan një nga 100 njerëzit më me ndikim të revistës Time të vitit 2021, të gjitha të lidhura me ngjarjet para protestave.

Fyerja e simboleve shtetërore
Osorbo, nga ana e tij, është bashkëautor i këngës “Patria y Vida” (“Atdheu dhe jeta” — një shfaqje në sloganin “Atdheu ose vdekje” të Fidel Castros) e cila është bërë një refren për protestuesit dhe kritikët e qeverisë, por ka zemëruar autoritetet.

Fituesi Latin Grammy ka qenë në burg për më shumë se një vit, i akuzuar për pjesëmarrje në një tjetër protestë më të vogël në Havana.

Prokurorët kishin kërkuar dënime me burg prej shtatë dhe 10 vjet për të dy.

Ata u gjykuan me tre persona të tjerë me dyer të mbyllura në fund të majit.

Kjo nuk ishte furça e parë e burrave me autoritetet.

Për të protestuar ndaj një dekreti që rregullonte punën e artistëve në vitin 2018, Alcantara u përpoq të mbulohej me jashtëqitje njerëzore jashtë parlamentit, por u arrestua përpara se puna të përfundonte.

Një herë, ai mbajti flamurin kuban mbi supe për një muaj dhe u padit për fyerje të simboleve shtetërore.

Vitin e kaluar, ai kaloi pothuajse një muaj në spital pas një greve urie tetë-ditore pasi autoritetet kapën disa nga veprat e tij kur u arrestua gjatë një demonstrate.

Ai u lirua, por u arrestua disa herë të tjera pasi u përpoq të largohej nga shtëpia e tij, e cila ishte rrethuar nga policia që i ndërpreu shërbimin e internetit dhe i mbajti larg vizitorët.

Qeveria kubane akuzon Alcantara për nxitjen e një revolte politike të financuar nga Shtetet e Bashkuara, e cila ka sanksione kundër Kubës për gjashtë dekada.

“Patria y Vida” e Osorbo zemëroi autoritetet me mesazhin e saj rebel, i denoncuar nga shtypi kuban i kontrolluar nga shteti si një përpjekje për “ndërhyrje të rëndë politike.

Tekstet përfshijnë “Ishte mbaruar” dhe “Ne nuk kemi frikë”, me imazhe të varfërisë dhe dhunës policore në videoklipin.

Një foto e Osorbo, një grusht i lidhur me pranga, i ngritur në rezistencë pasi i shpëtoi një përpjekjeje të mëparshme për ta arrestuar, është kthyer në një simbol proteste në ishull.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: