Ministri ukrainas i Punëve të Jashtme Dmytro Kuleba i ka bërë thirrje Parlamentit Evropian të mbështesë krijimin e një Gjykate Speciale për Krimin e Agresionit kundër Ukrainës duke miratuar një rezolutë përkatëse këtë javë.

“U bëj thirrje anëtarëve të Parlamentit Evropian që të mbështesin krijimin e një Gjykate Speciale për Krimin e Agresionit kundër Ukrainës duke miratuar një rezolutë përkatëse këtë javë. Asnjë pandëshkueshmëri për lidershipin politik dhe ushtarak të Rusisë. Ata duhet të mbajnë përgjegjësi”, shkroi Kuleba në Twitter.

Siç është raportuar, Ukraina mori iniciativën për të krijuar një gjykatë speciale ndërkombëtare për të ndjekur penalisht udhëheqjen e Rusisë për kryerjen e krimit të agresionit kundër Ukrainës.

Presidenti Volodymyr Zelensky formoi një grup pune të udhëhequr nga shefi i zyrës së Presidentit Andriy Yermak për t’u marrë me çështjen e krijimit të një gjykate speciale.

Krijimi i një tribunali të tillë u mbështet nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, Parlamenti Evropian, Asambleja Parlamentare e NATO-s dhe Asambleja Parlamentare e OSBE-së.

Kievi shqyrton disa opsione për krijimin e gjykatës speciale, njëra prej të cilave bazohet në një marrëveshje midis Ukrainës dhe OKB-së që mund të miratojë një rezolutë përkatëse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb