Krijuesi i “Mona Lizës” dhe simboli i Rilindjes, Leonardo da Vinci, ishte vetëm gjysmë italian, sepse sipas një profesori kryesor në Universitetin e Napolit da Vinçi ishte djali i një skllavi nga Kaukazi, sipas dokumenteve të gjetura në “duart” e akademikut italian.

Deri më tani e dinim se piktori i famshëm kishte lindur jashtë martese nga lidhja e Katerinës me noterin Piero da Vinci.

Nëna e Leonardos konsiderohej e bija e një fshatari nga Toskana, megjithatë, studimi i Vetze, studiues i Rilindjes dhe profesor në Universitetin e Napolit, arrin në përfundimin se gruaja që e lindi atë ishte nga Kaukazi dhe madje ishte një skllave…

E rrëmbyer dhe e shitur si skllave

” Ishte një grua që u rrëmbye në atdheun e saj, në malet e Kaukazit dhe u shit si skllave disa herë në Kostandinopojë dhe më pas në Venedik. Kur mbërriti në Firence, takoi një noter të ri, Pietro da Vinci, me të cilin pati një djalë, Leonardon.

Siç raporton rrjeti francez “France24”, profesori italian vendosi të fiksojë në letër jetën aventureske të nënës së piktorit të famshëm duke shkruar një roman, nën titullin “Buzëqeshja e Katerinës: Nëna e Leonardo da Vinçit”.

Akti i emancipimit të nënës së piktorit

Profesor Vetze i mbështet pretendimet e tij, në një sërë dokumentesh historike që arriti të mbledhë nga arkivat fiorentine.

“Më i rëndësishmi është një dokument i shkruar nga vetë Pietro da Vinci, babai i Leonardos: akti i emancipimit të Katerinës” , një akt noterial që i lejon asaj “të rikuperojë lirinë dhe dinjitetin e saj si qenie njerëzore”.

Ky dokument i çmuar, i cili daton në vitin 1452, u prezantua gjatë një konference për shtyp në selinë e shtëpisë botuese Giudi. Këtë e thekson edhe profesori dhe shkrimtari italian. “Ai është njeriu që ra në dashuri me Katerinën kur ajo ishte ende skllave dhe lindi një fëmijë me të duke e ndihmuar atë të gjente lirinë e saj. “Për Carlo Vetze-n, gjyqet e skllaves dhe nënës “emigrante” të da Vinçit padyshim patën një ndikim në punën e tij.

“Teoria e akademikut italian është padyshim më bindëse,” thekson Paolo Gallucci, një anëtar i akademisë prestigjioze shkencore “Lincei” në Romë, në një intervistë që dha për AFP. Madje ai vlerësoi cilësinë e dokumenteve që kolegu i tij disponon.

” Sigurisht, ka ende pak dyshim, sepse ne nuk mund ta vërtetojmë (këtë teori) duke bërë një test ADN-je ,” pranon ai.

Kujtohet se Leonardo da Vinci ishte me të vërtetë një nga artistët më të ditur të kohës së tij. Ai studioi në punishten e piktorit të famshëm italian Andrea del Verrocchio.

Ai punoi në Milano, Romë, Bolonja dhe Venedik ndërsa tre vitet e fundit të jetës së tij i kaloi në Francë ku vdiq në vitin 1519. Pavarësisht se ai nuk kishte formim formal akademik, shumë historianë dhe studiues e konsiderojnë atë si më përfaqësuesin të “Njeriut të Rilindjes” (Homo Universalis). Për akademikët, pikëpamja e tij për botën bazohej në logjikë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb