Parlamenti i Letonisë ka votuar për të ndaluar shfaqjen publike të shkronjës “Z”, duke thënë se ishte një simbol që u përdor për të lavdëruar pushtimin rus të Ukrainës.

Automjetet ushtarake ruse në Ukrainë janë shënuar dukshëm me shkronjën dhe ajo ka filluar të shfaqet në mediat sociale dhe në veshje diku tjetër në mbështetje të luftës.

Parlamenti i Letonisë tha se shfaqja e saj me qëllim për të justifikuar agresionin ushtarak dhe krimet e luftës do të ndëshkohej sipas rregullave të reja me gjoba deri në 350 euro (518 dollarë) për individët dhe deri në 2,900 euro për kompanitë.

Pasi të bëhet ligj, legjislacioni i ri do të zbatohet edhe për shkronjën “V”, e përdorur gjithashtu nga ministria ruse e mbrojtjes në lidhje me luftën.

“Duke dënuar armiqësitë e Rusisë në Ukrainë, ne duhet të mbajmë një qëndrim të vendosur që simbolet që lavdërojnë agresionin ushtarak rus, si shkronjat “Z”, “V” ose simbole të tjera të përdorura për këtë qëllim, nuk kanë vend në ngjarjet publike,” tha kryetari i komisionit parlamentar për të drejtat e njeriut Artuss Kaimins.

Presidenti rus Vladimir Putin dërgoi trupat e tij në Ukrainë në atë që ai e quan një “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar dhe “denazifikuar” Ukrainën.

Ukraina dhe aleatët e saj thonë se Rusia nisi një luftë të paprovokuar agresioni.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba bëri thirrje të martën për një ndalim universal të përdorimit të shkronjës “Z”, duke thënë se kjo nënkupton “krimet ruse të luftës, qytetet e bombarduara, mijëra ukrainas të vrarë”.

Ministria ruse e mbrojtjes ka postuar në mediat sociale se “Z” nënkupton një frazë që do të thotë “për fitore” dhe “V” për frazat “e vërteta është forcë” ose “detyra do të përfundojë”.

Asnjëra nga shkronjat nuk ekziston në alfabetin rus.

Në një lëvizje të krijuar për të ndikuar në marshimet vjetore në kryeqytetin Letonez Riga më 9 maj, kur Rusia feston fitoren në Luftën e Dytë Botërore, parlamenti letonez votoi gjithashtu të enjten për të ndaluar ngjarjet publike brenda 200 metrave nga memorialet e luftës sovjetike.

Dhjetëra mijëra dynden çdo vit në një obelisk 79 metra të lartë të ndërtuar nga sovjetikët në kryeqytetin Riga për ngjarjet ku mori pjesë ambasadori rus, por që u shmangën nga udhëheqja e lartë e Letonisë.

Rreth një e katërta e popullsisë së Letonisë është etnikisht ruse.

Letonia, së bashku me fqinjët Estoninë dhe Lituaninë, pohon se Rusia përdori fitoren ndaj Gjermanisë naziste për të inkorporuar me forcë rajonin në Bashkimin Sovjetik.

“9 maji është një festë në vendin agresor Rusia. Kjo nuk është një festë letoneze. Shënimi i saj do të thotë të mbështesësh krimin ndërkombëtar”, shkroi presidenti Eglis Levits në Twitter javën e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb