Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji, reagon pas amendamenteve të Partisë Socialiste për listat, ne të cilat pretendohet për lista 100% të hapuranë zgjedhjet parlamentare, ndërsa opozita thotë të kundërtën.

Salianji shkruan në “Facebook” se propozimi i Ramës për lista 100% të mbyllura sipas tij është çertifikimi i frikës në palcë që kanë drejtuesit e Rilindjes.

Sipas ish-deputetit, “Votimi me renditje pa asnjë diferencë nga zgjedhjet e kaluara tenton të sjellë në parlament të korruptuarit e Rilindjes!”

Reagimi i Salianjit:

Propozimi i Ramës për lista 100% të mbyllura është çertifikimi i frikês në palcë që kanë drejtuesit e Rilindjes se pas humbjes së pushtetit do të humbin dhe ndikimin në PS!

Me lista të hapura është votuesi ai që përcakton se kush bēhet deputet, kandidatët renditen sipas grumbullimit të votave të marra nga qytetarët dhe jo nga renditja e partisë! Nëse renditja e partisë është përcaktuese nuk ka hapje listash! Ky propozim rrëzon dhe propogandën se ndryshimet kushtetuese u bënë për të hapur listat.

Ky palaçollëk i propozuar i rrëzoi mbulesën e fundit dhe i nxorri qartë frikën e përballjes me zgjedhjet dhe qytetarët! Votimi me renditje pa asnjë diferencë nga zgjedhjet e kaluara tenton të sjellë në parlament të korruptuarit e Rilindjes! Fytyrat më të urryera nga qytetarët kërkojnë të imponohen nga Rama me marifet elektoral!

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb