Një diplomat i larë rus ka bërë me dije se ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij dhe se shkak për këtë është bërë pikërisht lufta në Ukrainë.

Boris Bondarev, kreu i misionit rus në Kombet e Bashkuara në Gjenevë është shprehur se kurrë më parë nuk është ndjerë i turpëruar nga vendi i tij.

Agresionin në Ukrainë ai e ka konsideruar të përgjakshme, të pamend dhe absolutisht të panevojshme.

Ai është treguar kritik ndaj figurave të Kremlinit dhe i ka akuzuar se dëshirojnë që të qendrojnë përgjithmonë në pushtet.

Në një letër dorëheqje të mbushur me mllef, ai tha se lufta e nisur nga presidenti Putin ishte një krim kundër popullit ukrainas që do të shkatërronte ekonominë ruse si dhe të gjitha shpresat dhe perspektivat për një shoqëri të lirë të begatë.

“Për njëzet vjet të karrierës sime diplomatike kam parë drejtime të ndryshme të politikës sonë të jashtme, por kurrë nuk kam pasur aq turp për vendin tim sa më 24 shkurt të këtij viti. Lufta agresive e nisur nga Putini kundër Ukrainës , dhe në fakt kundër gjithë botës perëndimore, nuk është vetëm një krim kundër popullit ukrainas, por gjithashtu, ndoshta, krimi më i rëndë kundër popullit të Rusisë, me shkronjën Z të trashë. të gjitha shpresat dhe perspektivat për një shoqëri të lirë të begatë në vendin tonë,

Ata që e konceptuan këtë luftë duan vetëm një gjë – të qëndrojnë në pushtet përgjithmonë, të jetojnë në pallate pompoz pa shije, të lundrojnë me jahte të krahasueshme në tonazh dhe kosto me të gjithë marinën ruse, duke shijuar fuqi të pakufizuar dhe pandëshkueshmëri të plotë.“Për ta arritur këtë, ata janë të gatshëm të sakrifikojnë aq jetë sa duhet. Mijëra rusë dhe ukrainas kanë vdekur tashmë vetëm për këtë”, tha ai.

Bondarev nuk është zyrtari i parë që ka dhënë dorëheqjen për shkak të luftës në Ukrainë. Anatoli Chubais, një ndihmës i gjatë i Putinit, dha dorëheqjen në mars. Këtë muaj kreu i konsullatës ruse në Edinburg u duk se dha dorëheqjen kur postoi një mesazh kritik ndaj qeverisë në Instagram, vetëm që diplomatët më vonë insistuan se postimi kishte qenë një “fals”.

Në letrën e tij Bondarev rezervoi kritika të veçanta për Sergej Lavrov, ministrin e jashtëm rus, një zyrtar me arsim të lartë që flet shumë gjuhë, duke përfshirë sinhalishten, gjuhën amtare të Sri Lankës.

“Ministri Lavrov është një ilustrim i mirë i degradimit të këtij sistemi. Në 18 vjet, ai u shndërrua nga një intelektual profesionist dhe i arsimuar, të cilin shumë kolegë të mi e vlerësonin kaq shumë, në një person që transmeton vazhdimisht deklarata kontradiktore dhe kërcënon botën me armë bërthamore!
Sot Ministria e Punëve të Jashtme nuk ka të bëjë me diplomaci. Gjithçka ka të bëjë me luftënxitës, gënjeshtra dhe urrejtje. Ajo i shërben interesave të pak njerëzve, të shumë pak njerëzve, duke kontribuar kështu në izolimin dhe degradimin e mëtejshëm të vendit tim. Rusia nuk ka më aleatë dhe nuk ka asnjë për të fajësuar veç politikës së saj të pamatur dhe të konceptuar keq.

Kam studiuar për diplomat dhe kam qenë diplomat për 20 vjet. Ministria është bërë shtëpia dhe familja ime. Por thjesht nuk mund të marr më pjesë në këtë poshtërim të përgjakshëm, të pamend dhe absolutisht të panevojshëm”, tha Bondarev.

Hillel Neuer, drejtor i organizatës joqeveritare zvicerane UN Ëatch, tha: “Boris Bondarev është një hero. Tani po u bëjmë thirrje të gjithë diplomatëve të tjerë rusë në Kombet e Bashkuara – dhe në mbarë botën – të ndjekin shembullin e tij moral dhe të japin dorëheqjen”.

“Bondarev duhet të ftohet të flasë në Davos këtë javë dhe SHBA, Britania e Madhe dhe BE duhet të udhëheqin botën e lirë në krijimin e një programi për të inkurajuar më shumë diplomatë rusë që të ndjekin dhe dezertojnë, duke ofruar mbrojtje financiare. sigurinë dhe zhvendosjen e diplomatëve dhe familjeve të tyre”, shtoi Neuer.

 Methode Times Prod Web Bin 4e317734 Da8e 11ec 8de3 573a6521e09e

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb