Ish-komandanti i forcave ushtarake private ruse, Andrei Medvedev, i cili u arratis në Norvegji për të kërkuar azil, do të lirohet nga paraburgimi, ka njoftuar Policia Kombëtare e vendit.

Andrei Medvedev i tha kreut të grupit të mbrojtjes së të drejtave të njeriut Gulagu. Net, se kishte frikë për jetën e tij pa refuzimit të rinovimit të shërbimit të tij me trupat Wanger.

“Shërbimi Kombëtar i Emigracionit Policor do ta lirojë Medvedevin nga Qendra e Paraburgimit të Policisë sot, me detyrimin për të qëndruar në një vend të caktuar. Vendimi është për shkak të faktit se kushtet për mbajtjen e tij të paraburgosur sipas Aktit të Emigracionit, neni 106, nuk janë më në fuqi,” tha kreu i detyrës së seksionit ligjor të Shërbimit Policor Kombëtar të Emigracionit, Jon Andreas Johansen.

“Kushdo që kërkon mbrojtje në Norvegji ka të drejtë të qëndrojë diku. Drejtoria Norvegjeze e Imigracionit është përgjegjëse për të siguruar që azilkërkuesit në Norvegji të kenë një vend ku të qëndrojnë”, ka shtuar Johansen.

Kujtojmë që pak ditë më parë, kreu i Gulagu.net Osechkin tha në një deklaratë të postuar në YouTube, se Medvedev e thirri atë nga qendra e paraburgimit pasi autoritetet e arrestuan të dielën e kaluar dhe tha se po i bën thirrje kryeministrit të Norvegjisë dhe gazetarëve për mbrojtje dhe për të parandaluar një deportim të mundshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb