Bllokada ruse po “provokon një krizë ushqimore në shkallë të gjerë”, tha presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij video të natës vonë, teksa vuri në dyshim vendet që vonuan vendosjen e sanksioneve ndaj Moskës dhe shtynë ndihmën për vendin e tij.

“Zyrtarët rusë po kërcënojnë hapur gjithashtu botën se do të ketë zi buke në dhjetëra vende,” tha ai. “Dhe cilat mund të jenë pasojat e një zieje të tillë? Në çfarë destabiliteti politik dhe flukse migracioni do të çojë kjo? Sa do të duhet të shpenzoni atëherë për të kapërcyer pasojat?”

Komentet e tij erdhën pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se vendi i tij “nuk ka një opinion të favorshëm” për një lëvizje të Finlandës dhe, potencialisht, Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb