Automjetet elektrike me decibel të ulët dhe çift rrotullues mund të gjenden gjithandej deri në fund të dekadës.

Veturat me emetim zero janë rrugës së duhur për të marrë pjesën e tregut global midis 62-86 për qind deri në vitin 2030, sipas raportit të Institutit Rocky Mountain (RMI).

Kërkesa globale për naftë për makina ka kaluar kulmin e saj dhe do të jetë në rënie të lirë deri në fund të dekadës, sipas RMI.

Komuniteti i veturave elektrike nuk është i panjohur për rritjen e mprehtë të shitjeve gjatë viteve të fundit.

Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, 14 për qind e të gjitha makinave të shitura në vitin 2022 ishin elektrike, nga 9 për qind në 2021 dhe vetëm 5 për qind në vitin 2020.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb