Një valë përvëluese e të nxehtit prej datës 26 qershor po shënon rekorde të temperaturave të të gjitha kohërave në Paqësorin Veriperëndimor dhe Kanadanë Perëndimore.
Sounder Infrared Atmosferik i NASA-s (AIRS), në bordin e satelitit Aqua, kapi përparimin e kësaj vale nxehtësie në lëvizje të ngadaltë në të gjithë rajonin nga 21 deri në 30 qershor. Në shumë raste, lartësitë tejkaluan rekordet e mëparshme të temperaturës për disa gradë ose më shumë. Më 28 qershor, Quillayute, Uashington, vendosi një rekord të temperaturave të larta për të gjitha kohërat, 110 gradë Fahrenheit (43 gradë Celsius), duke shkatërruar rekordin e vjetër prej 99 gradë Fahrenheit (37 gradë Celsius).

  • foto galeri

Stacione të shumta të motit thyen rekorde në ditë rresht, duke treguar natyrën e paprecedentë të kësaj nxehtësie ekstreme, e cila gjithashtu po fajësohet për një numër fatalitetesh.Në British Columbia, fshati Litton vendosi një rekord të ri të të gjitha kohërave për Kanada në 119 gradë Fahrenheit (48 gradë Celsius) më 29 qershor, për ta thyer atë të nesërmen me një lexim prej 121 gradë Fahrenheit (49 gradë Celsius).

Instrumenti AIRS regjistroi anomali të ngjashme të temperaturës në një lartësi prej rreth 10,000 metrash (3,000 metra), duke treguar se nxehtësia ekstreme preku edhe rajonet malore. Dhe anomalitë e temperaturës në afërsisht 18,000 metra (5,500 metra) demonstruan se kupola e nxehtësisë shtrihej lart në troposferën e Tokës, duke krijuar kushtet për nxehtësi intensive në sipërfaqen e planetit që normalisht gjenden më në jug.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: