Historia e fëmijës Curtis Mainz zgjoi vëmendjen e mediave në botë dhe historia kryesoi e tij platformat e mediave sociale, pasi lindi në javën e 21-të të shtatzënisë së nënës së tij, 132 ditë para datës normale dhe peshonte vetëm 14.8 ons (420 gram), gëzon një gjendje të mirë shëndetësore dhe tani ai është 16 muajsh.

Dhe CBS raportoi se foshnja e lindur para kohe në Alabama, i cili lindi në javën e 21-të të shtatzënisë së nënës së tij, është bërë foshnja më e re e lindur para kohe në botë.

Sipas American News Network, Curtis Means hyri në Librin e Rekordeve Guinness si foshnja më e vogël e lindur para kohe në botë. Dr Brian Sims tha se statistikat tregojnë se foshnjat e lindura kaq të vogla nuk kanë asnjë shans për të mbijetuar, por Curtis i mposhti shanset.

Ai theksoi se Curtis u rrit e u bë i fortë dhe doli pas 275 ditësh nga inkubatori, duke shpjeguar se kishte nevojë për ndihmën e disa terapistëve për të përdorur gojën dhe për të ngrënë ushqim në fillim.

Ai shtoi, “Ne nuk e dimë se çfarë ka premtuar e ardhmja për Curtis sepse nuk ka asnjë tjetër si ai. Ai filloi të shkruante historinë e tij ditën kur lindi. Kjo histori do të lexohet dhe studiohet nga shumë njerëz dhe shpresojmë se do të ndihmojë në përmirësimin e kujdesit për këtë grup fëmijësh në mbarë botën.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb