Sipas një studimi të universitetit të Edinburgut, më shumë se 300 milionë fëmijë janë viktima të shfrytëzimit dhe abuzimit seksual në internet çdo vit.

Në atë që shënon vlerësimin e parë global të shkallës së krizës, studiuesit në zbuluan se një në tetë fëmijë, ose 12.6%, kanë qenë viktima të të folurit, ndarjes dhe ekspozimit të papëlqyeshëm ndaj imazheve dhe videove të një marrëdhënie të natyrës seksuale në vitin e fundit, e barabartë me rreth 302 milionë të rinj.

Për më tepër, rreth 12.5% ​​e fëmijëve në mbarë botën (300 milionë) iu nënshtruan kujdesit në internet gjatë vitit të kaluar, të tilla si biseda seksuale të padëshiruara dhe kërkesa për akte të padëshiruara seksuale të rritur apo të rinj të tjerë.

Krimet mund të marrin gjithashtu formën e “shantazhimit”, ku grabitqarët u kërkojnë viktimave para për t’i mbajtur imazhet private, deri në abuzimin me teknologjinë e rreme të inteligjencës artificial.

Ndërsa problemet ekzistojnë në të gjitha pjesët e botës, studimet sugjerojnë se Shtetet e Bashkuara janë një zonë veçanërisht me rrezik të lartë.

Sondazhet zbuluan se 7% e meshkujve britanikë, ose 1.8 milionë, pranuan të njëjtën gjë, ashtu si 7.5% e meshkujve në Australi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb