Më shumë se 95% e ukrainasve i besojnë Forcave të Armatosura të Ukrainës, më shumë se 80% i besojnë Presidentit të Ukrainës.

Kjo dëshmohet nga gjetjet e një sondazhi mbarëkombëtar të kryer nga Qendra Razumkov si pjesë e një projekti të mbështetur nga zyra e Fondacionit Konrad Adenauer në Ukrainë.

Andrii Bychenko, Drejtor i Shërbimit Sociologjik të Qendrës Razumkov, prezantoi rezultatet e sondazhit në një konferencë shtypi.

Sipas tij, sondazhi tregoi se më shumë se 80% e ukrainasve i besojnë Presidentit të Ukrainës, më shumë se 90% Forcave të Armatosura.

Përveç kësaj, 78% e ukrainasve u besojnë organizatave humanitare dhe bamirëse, shtoi Bychenko.

Sondazhi ballë për ballë u krye në rajone të ndryshme të Ukrainës (në rajonet Zaporizhzhia, Mykolaiv dhe Kharkiv, vetëm në territoret e kontrolluara nga qeveria ukrainase dhe ku armiqësitë nuk po zhvillohen). Gjithsej 2,021 të anketuar të moshës 18 vjeç e lart u anketuan midis 22 shtatorit dhe 1 tetorit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb