Stuhia tropikale Pamela është vërejtur në bregdetin meksikan të Paqësorit.

Stuhia e parë në brigjet e Paqësorit pritej të kthehej në një uragan para se të godiste bregdetin pranë portit Mazatlan.

Qendra Kombëtare e Uraganëve e SHBA-së njoftoi se stuhia Pamela u shfaq rreth 810 kilometra në jug të rajonit Mazatlan dhe u zhvendos në drejtimin perëndim-veriperëndim me një shpejtësi prej 19 kilometrash në orë.

Siç raportohet, stuhia arriti një shpejtësi prej 85 kilometrash në orë në fuqinë e saj më të madhe.

Pamela pritet të kthehet në veri dhe verilindje në një forcë të ngjashme me uraganin pranë majës jugore të gadishullit Baja të Kalifornisë.

Qendra e Uraganëve paralajmëroi banorët e zonave që do të preken nga stuhia në ditët e fundit të javës për përmbytje të shpejta dhe erëra të forta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb