Met Gala, mbrëmja gala e Institutit të Kostumeve të Muzeut të Artit Metropolitan, shënon hapjen madhështore të ekspozitës vjetore të modës të Institutit të Kostumeve në një ngjarje që është shumë ekskluzive dhe ku marrin pjesë figura të shquara në industrinë e modës, argëtimit dhe artit.

Por cili është saktësisht qëllimi i saj?

Met Gala është e njohur për temat ekstravagante, modën e përpunuar të tapetit të kuq dhe dizajnet inovative. Të ftuarit vishen sipas temës së ekspozitës, e cila mund të variojë nga stilistë të veçantë ose lëvizje të modës deri në koncepte më të gjera kulturore ose historike. Met Gala shërben si një platformë për stilistët që të shfaqin krijimtarinë e tyre dhe për të pranishmit që të bëjnë deklarata të guximshme të modës dhe ndonjëherë edhe politike.

Met Gala mbahet çdo vit që nga viti 1948, por fitoi rëndësi të konsiderueshme në vitet 1970 nën udhëheqjen e publicistes së modës Eleanor Lambert. Që atëherë, ajo është kthyer në një nga ngjarjet më prestigjioze në botën e modës.

  • foto galeri
  • foto galeri

Përtej egos së njerëzve të famshëm dhe fillimit të një viti të ri të modës, Met Gala shërben si një ngjarje e madhe për mbledhjen e fondeve për Institutin e Kostumeve, me të ardhura nga shitja e biletave dhe sponsorizimet që mbështesin ekspozitat, blerjet dhe programet e institutit.

Met Gala është një festë e krijimtarisë, artit dhe modës, që bashkon disa nga emrat më të mëdhenj të argëtimit dhe modës në një mbrëmje magjepsëse që rrëmben imagjinatën e audiencës në mbarë botën.

Të famshmit dhe të ftuarit vishen me një temë të caktuar, e cila për vitin 2024 është “bukuroshet e fjetura”, duke synuar të nderojnë veshjet në katalogun e muzeut që janë delikate dhe të pamundshme për t’u veshur nga frika se mos degradohen apo prishen.

Jo të gjithë mund të marrin pjesë, biletat për Met Gala janë ndër më të lakmuarat në industrinë e modës, me çmime që raportohet se variojnë në dhjetëra mijëra dollarë dhe lista e të ftuarve për Met Gala është e kuruar me kujdes dhe përfshin një përzierje të të famshmëve, stilistëve, modelëve, muzikantëve, aktorëve dhe figurave të tjera me ndikim. Të pranishmit zakonisht ftohen nga kuratori i Institutit të Kostumeve në konsultim me kryeredaktoren e revistës Vogue, Anna Wintour, e cila shërben si një nga bashkëkryesueset e ngjarjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: