Presidenti i Republikës Ilir Meta priti sot në një takim Ambasadorin e ri të Republikës së Kosovës në Shqipëri, Nait Hasani, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale.

Pasi e uroi për marrjen e detyrës, Presidenti Meta e siguroi Ambasadorin Hasani për mbështetjen e plotë në kryerjen me sukses të misionit të tij në Tiranë.

Kreu i Shtetit vlerësoi procesin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit 2019, si tregues i maturisë politike, demokratike e institucionale të Kosovës.

Presidenti u shpreh se marrëdhëniet dypalëshe mes Shqipërisë dhe Kosovës janë të shkëlqyera dhe vlerësoi se bashkëpunimi midis dy vendeve është stabilizues për rajonin dhe motivues për perspektivën euroatlantike.

36f08d3a 4e89 452c Ac3c Ead3d05c77a0
36f08d3a 4e89 452c Ac3c Ead3d05c77a0

“Liberalizimin i vizave për qytetarët e Kosovës është i domosdoshëm, dhe duhet të realizohet sa më parë”, – theksoi Presidenti Meta.

Emri i Nait Hasanit për postin e ambasadorit të Kosovës në Tiranë u përfol që në gusht. Ai merr këtë detyrë pas Sylë Ukshinit, i ngarkuar me punë në Ambasadën e Kosovës në Shqipëri.

Hasani vjen nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. Si deputet i kësaj force ai ishte një nga nënshkruesit e deklaratës së Pavarësisë më 17 shkurt të vitit 2008.

Hasani ka qenë një nga shqiptarët që ka provuar egërsinë e regjimit serb, si ish-i burgosur politik në burgun famëkeq të Dubravës. Është albanolog dhe është i specializuar në marrëdhënie ndërkombëtare dhe diplomaci si dhe në lidership për menaxhimin e krizave.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb