Mijëra njerëz në Letoni janë mbledhur, duke bërë thirrje që një monument i kohës sovjetike të shkatërrohet Monumenti  është bërë një pikë tubimi për mbështetësit pro-Kremlinit në shtetin baltik, për të kërkuar shkatërrimin e memorialit të Luftës së Dytë Botërore.

“Monumente të tilla që përkujtojnë regjimet shtypëse janë një formë ndotjeje. Jo për mjedisin, por për kokat dhe mendjet,” tha për AFP Girts Kalnins, i cili organizoi demonstratën.

Protestuesit mund të shiheshin duke mbajtur pankarta që lexonin “Mbështesim ukrainasit” dhe “Toka jonë, rregullat tona” dhe valëvitnin flamujt letonez dhe ukrainas.

Mediat lokale raportuan rreth 10,000 pjesëmarrës.

“Nëse më në fund shpëtojmë nga monumentet përfundimtare të mbetura sovjetike, Letonia më në fund do ta humbasë atë emër të pafat ‘post-sovjetik’,” tha Kaspars Zemitis, një kitarist xhaz, përpara se të luante në miting.

Një përpjekje grumbullimi për të shkatërruar monumentin 79 metra të lartë, i cili u ndërtua në vitin 1985, ka mbledhur më shumë se 250,000 euro (263,000 dollarë).

Këshilli bashkiak ka dhënë një miratim paraprak për rrëzimin e strukturës.

“Gjatë dekadave, ai monument është kthyer nga një memorial lufte në një vend takimi për ata që justifikojnë krimet ruse të luftës në Ukrainë,” tha Martins Krusts, një ekonomist.

Çdo vit, mijëra rusë etnikë që jetojnë në Letoni, të cilët përbëjnë 30 për qind të popullsisë, mblidhen në monument më 9 maj për të përkujtuar fitoren mbi Gjermaninë naziste në 1945.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb