Prej kohësh dyshohet se presidenti rus Vladimir Putin po përballet me një betejë të fshehtë shëndetësore, që dyshohet se është mes nga kancerit dhe Parkinson.

The Sun sjell disa foto të kapura nga momenti i takimit me ministrin rus Sergei Shoigu, ku shihej se Putin kishte të vështirë në përqendrim.

Putini dukej i çrregullt, me dhimbje dhe i hutuar ndërsa gjatë këtij takimi i Shoigut të bllokonte fabrikën e çelikut Azovstal.

Putin2

Ekspertët thanë për “The Sun” se pamja e fundit e presidentit rus nuk është “portreti i një Putini të shëndetshëm”.

Putini shihet duke u përkulur pas karriges së tij, ndërsa lëviz vazhdimisht këmbën, po ashtu dora e tij duket e kapur në skajin e tryezës.

Capture

Profesor Erik Bucy, një ekspert i gjuhës së trupit nga Universiteti Teksik i Teksasit, u shpreh: “Kemi parë një Putin jashtëzakonisht të dobësuar në krahasim me njeriun që kemi vëzhguar disa vite më parë. Një president i aftë për punë nuk do të kishte nevojë të mbështetej me një dorë të shtrirë dhe nuk do të shqetësohej për t’i mbajtur të dyja këmbët të vendosura mirë në dysheme. Ky nuk është një portret i një Putini të shëndoshë, por një portret që shfaqet gjithnjë e më i dobët dhe në një gjendje të vështirë për të mbajtur veten në kontroll. Këmbët e Putinit duken mjaft të holla, sikur ai mund të vuajë nga humbja e muskujve nga një sëmundje e paparalajmëruar. Fryrja në fytyrën e tij përforcon një pamje jo të shëndetshme, veçanërisht në krahasim me fotografitë dhe videot e premierës ruse të disa viteve më parë”, thënë ai.

Profesori Patrick Stewart, nga Universiteti i Arkansas, vuri në dukje gjithashtu se Putini dukej shumë i stresuar.

Ai gjithashtu u ndal në këmbët e tij, duke u shprehur se Putin u përpoq të mbante veten nën kontroll, me lëvizjet e këmbëve të tij që dukeshin të pavullnetshme.

Louise Mensch, një ish-deputete konservatore, e cila më parë raportoi për problemet e mundshme shëndetësore të Putinit, shkroi: “Putini ka sëmundjen e Parkinsonit dhe këtu mund ta dalloni lehtë, pasi ai duket duke kapur tryezën, ndërsa dora e tij dridhej”.

Kjo nuk është hera e parë që ngrihen pyetje për shëndetin e despotit rus.

Ekspertët kanë theksuar se Putini duket “i fryrë” dhe “i dobësuar” në daljet e fundit publike dhe madje është parë një mjek i specializuar për kancerin e tiroides .

Zbulimi mbështet teoritë e fundit se Putini shpalli luftë kur ai vuante probleme mjekësore të fshehura nga populli rus.

Në nëntor 2020, analisti politik Valery Solovei zbuloi  kancerin dhe teorinë e Parkinsonit  duke pretenduar se Putini kishte nevojë për një operacion urgjent.

Sakaq lideri rus ndiqet edhe nga një neurokirurg.

Një kirurg tjetër Dr Alexey Shcheglov “e ndjek Putinin gjatë ngjarjeve publike.

Ai dyshohet se është mjeku i parë që zbuloi problemet me gjëndrën tiroide, përfshirë ato onkologjike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb