Sipas raporteve të fundit, SHBA mund të përballet me një mungesë kungullit për shkak të disa çështjeve, përfshirë kushtet e motit, çështjet e transportit dhe kërpudhat në disa zona.

Çmimet e kungullit gjithashtu duket se po rriten në krahasim me vitin e kaluar, sipas të dhënave nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë (USDA).

Në fakt, gjatë javës së dytë të shtatorit, një kungull xhevahiri (i quajtur një kungull Howden) kushtoi 5.17 dollarë , që ishte 7% më shumë se në të njëjtën kohë me vitin e kaluar, kur i njëjti lloj kungulli kushtonte 4.83 dollarë.

Vitin e kaluar, gjashtë shtetet kryesore të prodhimit të kungujve-Illinois, Kalifornia, Indiana, Michigan, Texas dhe Virginia-korrën më shumë se 1 miliard kunguj , raportoi USDA. Sidoqoftë, kungujt rriten në të gjithë SHBA dhe jo vetëm në ato gjashtë shtete.

Nga ato shtete që prodhojnë më së shumti, Illinois mbledh pjesën më të madhe të kungujve, megjithëse shumica e të korrave të tij (rreth 80%) shkojnë në “mbushjen e byrekut ose përdorime të tjera të përpunimit”, sipas USDA.

Sidoqoftë, të korrat e kungujve në Illinois mund të mos jenë aq të shumta sa ka qenë në të kaluarën për shkak të një kërpudhe, sipas stacionit lokal KSDK .

“Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm dhe të punojmë shumë për të siguruar që kjo sëmundje të mos dalë jashtë kontrollitt,” tha Dr. Mohammad Babadoost

Përkundër çështjeve me kërpudhat, Drejtoresha Ekzekutive e Shoqatës së Kultivuesve të Specialiteteve në Illinois, Raghela Scavuzzo i tha KSDK-së se do të ketë akoma shumë kunguj me fenerë.

“Kur të jeni gati për Ditën e Falenderimeve dhe po kërkoni atë kungull të konservuar, ose nëse po përpiqeni ta blini atë tani, mund të mos e gjeni kungullin e konservuar në raftet e dyqaneve,” tha Scavuzzo .

Ndërkohë, kultivuesit e kungujve në Kaliforni po shohin luftën e tyre për të korrat për shkak të thatësirës dhe, në disa vende, probleme me zogjtë shtegtarë dhe një virus, sipas WKRN .

“Ky vit është më i vështiri që kam parë për kungujt e rritur në Kaliforni,” tha për stacionin Lyra Marble, pronare e  kungujve në Culver City, Kaliforni.

Megjithëse shumë kultivues të kungujve në të gjithë vendin kanë probleme, të tjerët nuk po shohin ndonjë problem fare, sipas raporteve.

WETM dhe WKRN raportuan se në Elmira, New York dhe Tennessee e Mesme, respektivisht, prodhimet e kungujve kanë qenë të bollshme.

Sipas Federatës Kombëtare të Shitjes me Pakicë, 44% e amerikanëve po planifikojnë të gdhendin një kungull si pjesë e festimeve të tyre të Halloween .

Amerikanët gjithashtu pritet të shpenzojnë 3.2 miliardë dollarë për dekorimet për festën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb