Një nga objektet më misterioze në hapësirë ​​janë vrimat e zeza gjigante që ekzistojnë në qendër të pothuajse çdo galaktike në univers dhe askush nuk e di se çfarë është brenda tyre.

Vrimat e zeza formohen gjithashtu kur një yll masiv arrin në fund të ciklit të tij jetësor dhe shpërthen – duke u shndërruar në supernova. Ylli që po vdes e varfëron lëndën djegëse bazë dhe shembet nën peshën e tij gravitacionale, më pas ushqehet me lëndën qiellore nga hapësira.

Njerëzit pyesin se çfarë do të ndodhte nëse dikush do të binte brenda një vrime të zezë. Kjo përgjigje mund të jetë dhënë nga një simulim i krijuar nga një superkompjuter, duke mbajtur parasysh njohuritë e marra tashmë, dhe të lëshuar nga Nasa të hënën.

Jeremy Schnittman i Qendrës së Fluturimit Hapësinor të NASA-s, Goddard, tha në një deklaratë për shtyp:

“Njerëzit shpesh pyesin për këtë dhe simulimi i këtyre proceseve të vështira për t’u imagjinuar më ndihmon të lidh matematikën e relativitetit me pasojat aktuale në Universin real. Kështu që unë simulova dy skenarë të ndryshëm, një ku një aparat fotografik – një mbështetje për një astronaut të guximshëm – thjesht humbet horizontin e ngjarjeve dhe llastiqet prapa, dhe një ku kalon kufirin, duke vulosur fatin e tij”, shtoi ai.

Vrimat e zeza kanë një tërheqje gravitacionale aq të fuqishme sa që as drita nuk mund të shpëtojë. Dhe aty ku nuk ka dritë, nuk mund të shihet se çfarë ka brenda.

“Vrimat e zeza me masë yjore, të cilat përmbajnë deri në rreth 30 masa diellore, posedojnë horizonte shumë më të vogla të ngjarjeve dhe forca më të forta baticore, të cilat mund të copëtojnë objektet që afrohen përpara se të arrijnë në horizont.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: