Pas raporteve fillestare për ndikimin e afërt të një rakete ”SpaceX” në Hënë, NASA ka ofruar një zgjidhje: analiza e re tregon se mbeturinat nga përplasja me fqinjin tonë më të afërt ka të ngjarë të jenë pjesë e një rakete të vjetër kineze.

Ka të ngjarë të jetë një përforcues ”Chang’e 5-T1” i nisur në hapësirë ​​nga Toka, në 2014, kur NASA e nxori atë nga orbitat e objektit në 2016 dhe 2017.

Pak kohë më parë, agjencia hapësinore amerikane theksoi se priste që një raketë ”Falcon 9” e ”SpaceX” të mund të përplasej me Hënën muajin e ardhshëm.

Raketa u nis nga Kepi Canaveral në vitin 2015, por nuk kishte karburant të mjaftueshëm për t’u kthyer në Tokë, kështu që ajo ka qenë duke lundruar në hapësirë ​​që atëherë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: