Aktorja amerikane Nichelle Nichols, e njohur më së shumti për rolin e saj në serialin televiziv sci-fi të viteve 1960 Star Trek, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Zonja Nichols theu barrierat në rolin e saj si toger Nyota Uhura në serial, duke u bërë një nga aktoret e para me ngjyrë në SHBA që luante një figurë me autoritet.

Më vonë ajo u punësua nga NASA në një përpjekje për të inkurajuar më shumë gra dhe afrikano-amerikanë të bëhen astronautë.

Ajo vdiq nga shkaqe natyrale të shtunën mbrëma, tha djali i saj Kyle Johnson.

Fzbfixevuaapr3d
Fzbfixevuaapr3d

Në një deklaratë të postuar në Facebook, Johnson shkroi: “Me keqardhje ju informoj se një dritë e madhe në qiell nuk shkëlqen më për ne siç ka bërë për kaq shumë vite.

“Drita e saj sidoqoftë, si galaktikat e lashta që shihen tani për herë të parë, do të mbetet për ne dhe brezat e ardhshëm për ta shijuar, mësuar dhe marrë frymëzim.”

Seriali televiziv “Star Trek” shkatërroi stereotipet në vitet 1960 duke vendosur aktorë me ngjyrë dhe minoritarë në role të profilit të lartë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Nicholls luajti në serial si nënkoloneli Uhura, e cila u portretizua si një oficere komunikimi kompetente dhe e nivelit të lartë – duke shkatërruar stereotipet.

Në vitin 1968, ajo dhe ylli i Star Trek William Shatner, i cili luajti kapitenin Kirk në serial, hapën terren të ri kur ndanë një nga puthjet e para ndër racore të televizionit – megjithëse nuk ishte romantike.

Pavarësisht suksesit të saj, megjithatë, zonja Nicholls fillimisht kishte menduar të largohej nga shfaqja. Por ajo ishte e bindur ndryshe nga Dr. Martin Luther King Jr., i cili e përshkroi karakterin e saj si “rolin e parë jostereotipik të portretizuar nga një grua e zezë në historinë e televizionit”.

Ajo vazhdoi të luajë në gjashtë filmat e parë Star Trek pas përfundimit të serialit në 1969.

Përveç punës si aktore, zonja Nicholls u bë gjithashtu një ambasadore e agjencisë amerikane të hapësirës NASA, duke ndihmuar në rekrutimin e grave dhe pakicave në programin e saj Hapësinor.

Pas lajmit për vdekjen e saj, bashkë-ylli i Star Trek, George Takei, shkroi në një postim në Twitter: “Zemra ime është e rëndë, sytë e mi shkëlqejnë si yjet ku ti tani pushon, mikja ime më e dashur”.

“Rëndësia e trashëgimisë së Nichelle nuk mund të anashkalohet. Ajo ishte shumë e dashur dhe do të na mungojë,” tha drejtori televiziv Adam Nimoy – djali i aktorit të Star Trek Leonard Nimoy.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb